Wybór między wanną a prysznicem to jedna z najważniejszych kwestii podczas urządzania łazienki. Jednak nawet jeśli wybierzesz drugą z możliwości, z długich kąpieli będziesz raczej korzystać tylko czasami– zwykle nie ma na to czasu, nie jest to też ekonomiczna opcja. Na co dzień często używa się prysznica w wannie, a to zwiększa ryzyko zalania podłogi w łazience. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Zabezpieczanie podłogi przed zalaniem

W łazienkach popularnie wykorzystuje się dywaniki, które mają ochronić podłogę przed wodą z wanny. Nie sprawdzą się w przypadku intensywnego zalania, wynikającego na przykład z awarii instalacji, będą jednak stanowiły świetną ochronę dla podłogi przed wodą wynoszoną podczas wychodzenia z wanny albo wychlapaną przez bawiące się w niej dzieci.

Mniej znanym, ale bardzo praktycznym rozwiązaniem są parawany nawannowe. Z reguły są one wykonane ze szkła. Mogą być też składane, dzięki czemu nie będą przeszkadzały osobie, która akurat ma ochotę na kąpiel. Na co dzień sprawdzą się szczególnie w sytuacji, kiedy będziesz chciał wziąć szybki prysznic, a przy tym uniknąć zalania podłogi.

Wybór płytek do łazienki

Oczywiście kluczowy dla utrzymania podłogi w dobrym stanie jest wybór materiałów, z których będzie wykonana. Odpowiednio dobrana posadzka pomoże uniknąć problemów związanych z zalaniami. Często wybiera się w tym celu płytki ceramiczne. Ich najważniejszą cechą, pod względem ochrony podłogi, jest nasiąkliwość, która nie powinna przekraczać 3%.

Im mniejsza wartość, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia powierzchni spowodowanego nadmiarem wody. W łazienkach, a zwłaszcza w ich strefach mokrych, czyli między innymi w okolicy wanny, właściwość ta jest niezwykle ważna. Aby podłoga mogła służyć przez długie lata, musi cechować się małą nasiąkliwością. Zaletą płytek ceramicznych jest też to, że nie są one drogie w porównaniu do innych materiałów. Możliwe jest zatem zapewnienie ochrony podłodze w korzystnej cenie, a estetyka na tym nie ucierpi.

Alternatywną opcją są panele winylowe. Pomysł wykładania podłogi w łazience panelami może budzić wątpliwości, jednak ten produkt jest specjalnie przygotowany do takich zastosowań. Jest on wodoodporny, i choć nie zaleca się stosowania go pod prysznicem, to w innych częściach łazienki sprawdzi się świetnie.

Panele winylowe mają też inne zalety – są wytrzymałe, łatwo utrzymać je w czystości, a także zapewniają miłe ciepło pod stopami – dodaje pracownik firmy Domeko.

Warto zastanowić się nad materiałem, z którego ma być wykonana podłoga oraz nad jej dodatkową ochroną. Wtedy będzie można się cieszyć zarówno kąpielą, jak i prysznicem w wannie bez obawy o stan płytek czy paneli.

Rate this post