Projektowanie kuchni jest procesem, który obejmuje kilka etapów. Wymaga przemyślenia aranżacji pomieszczenia, rozplanowania powierzchni i uwzględnienia potrzeb oraz wygody jej użytkowników. Kuchnia to pomieszczenie stanowiące serce domu, w którym spędza się dużo czasu. Warto zatem starannie dobrać wszystkie elementy i maksymalnie zoptymalizować funkcjonalność wnętrza. Przeczytaj, co tu jest szczególnie ważne!

Instalacje, ściany i podłogi

Planując kuchnię, trzeba przemyśleć każdy szczegół oraz zwrócić uwagę na ergonomię, oraz estetykę wnętrza. Pierwszym etapem jest wyposażenie pomieszczenia w instalacje wodno-kanalizacyjną, gazową i elektryczną, a także wentylację. Instalacje te powinny być wykonane z największą starannością i zgodnie z normami technicznymi. To szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników.

Przebieg poszczególnych instalacji, ulokowanie gniazd w ścianach, dostęp do wody i kanalizacji muszą być zgodne z zaplanowaną zabudową. Na tym etapie należy więc ustalić układ i wysokość mebli, zaplanować tzw. strefy w kuchni, podjąć decyzję o ich kolorze i typach frontów.

Zaprojektowanie kuchni obejmuje również ustalenie sposobu wykończenia podłóg oraz ścian. Trzeba zadbać o pożądany poziom na łączeniu z innym pomieszczeniem, a także o wybór jak najlepszych materiałów, takich jak np. płytki, klej i fuga.

Meble kuchenne, sprzęt AGD i dodatki

Wybór rodzaju zabudowy kuchennej jest jednym z trudniejszych wyborów. Jak podkreślają specjaliści z firmy Cardo, etap ten wymaga podjęcia wielu decyzji, które muszą być ze sobą spójne.  Meble kuchenne muszą być wygodne i praktyczne. Powinny uwzględniać wszystkie indywidualne uwarunkowania i potrzeby użytkowników. Ostateczny wybór powinien uwzględniać przede wszystkim wzór i kolor frontów, blatu, a także sposobu otwierania drzwiczek.

Projektowanie układu mebli wymaga również określenia rodzaju ilości urządzeń AGD. Tu trzeba zadecydować, czy będą to sprzęty wolnostojące, czy do zabudowy. Ich układ musi być spójny z zaplanowanymi wcześniej instalacjami. Trzeba dodatkowo przemyśleć, jakie mają mieć one funkcje. Ważne są również kolor i marka. Na tym etapie decyduje się również o wielkości i kształcie zlewozmywaka, który musi być dopasowany do blatu i szafki.

Równie ważne są wszelkie dodatki kuchenne, takie jak karnisz, firany i zasłony, zastawa stołowa czy drobne wyposażenie. W każdej kuchni niezbędny jest czajnik, a często również ekspres do kawy i inne małe urządzenia. Muszą one mieć swoje miejsce, by nie pomniejszały strefy roboczej.

Rate this post