Klasyczna biel, ciepłe beże, a może niebieski lub czerwony? Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszego czasu, warto więc zastanowić się, na jaki kolor pomalować ściany – kolor może wpłynąć na nasze zachowania, samopoczucie, a także… apetyt!

Jak dużo czasu spędzamy w naszych kuchniach? Tutaj gotujemy, zmywamy naczynia, a często też jemy posiłki z rodziną i rozmawiamy. Specjaliści są zgodni, że kolory najlepsze dla kuchennych ścian to te najprostsze i neutralne. Zanim więc zdecydujemy się przemalować ściany w kuchni na nowy kolor, warto poznać pewne fakty o niektórych barwach. Jakie zatem wybierzemy kolory kuchni?

Żółty koniecznie w parze z innym

Na kuchennych ścianach chętnie widzimy kolor żółty. Zdecydowaną jego zaletą jest możliwość skomponowania praktycznie z każdym innym kolorem kuchennego wyposażenia. Żółty wzbudza w nas pogodne usposobienie. Ale uwaga! Jeśli mamy małe dzieci, lepiej żółtego nie przedawkować – dzieci są bardziej skłonne do płaczu w żółtych pomieszczeniach, a osoby mające kłótliwy charakter częściej pokłócą się właśnie we wnętrzach o żółtej barwie. Badania wykazały, że żółty wzbudza w ludziach większą pobudliwość. Jeśli więc chcemy pomalować ściany w naszej kuchni na ten słoneczny kolor, pomyślmy o tym, by stonować go jakąś inną barwą. Aby zneutralizować wpływ koloru żółtego na nasze samopoczucie, możemy pomalować sufit na szaroniebieski kolor pochmurnego nieba.

Niebieski nie dla niejadków

A co powiemy na niebieski? W naszych kuchniach cieszy się on nie mniejszą popularnością niż inne kolory. Osoby otoczone błękitami czują się odprężone, spokojne i zrelaksowane. Jednak, co ciekawe, niebieski w kuchni może wpłynąć na nasz apetyt – i to negatywnie. Prawdopodobnie jest to spowodowane bardzo małą ilością niebieskich produktów, które nadają się do spożycia, dlatego przebywając w niebieskiej kuchni prędzej pomyślimy o leżeniu pod bezchmurnym niebem, niż o zjedzeniu niebieskich migdałów. Ściany pomalowane na niebiesko warto skomponować z beżowym wyposażeniem. Ponadto psychologowie twierdzą, że niebieski częściej niż inne kolory wywołuje w ludziach nastroje melancholii i smutku. Jeśli więc mamy dzieci niejadki i chcemy raczej wzbudzić w nich apetyt, lepiej pomalujmy ściany w kuchni na czerwono. Żaden kolor bowiem nie wzbudza tak apetytu jak właśnie czerwony. Jednak i tutaj trzeba uważać – czerwienie pobudzają emocje, skłaniają do działania, jednak w dłuższym obcowaniu mogą rozdrażniać. Lepiej unikać jaskrawych czerwieni, a stawiać raczej na te stonowane. Każdy intensywny lub jaskrawy kolor należy zbilansować ciemniejszym odcieniem, w przeciwnym wypadku przebywanie w tak pomalowanej kuchni po pewnym czasie stanie się męczące.

Klasyczne kolory kuchni

Warto też postawić na klasykę i ściany w kuchni pomalować na biało, beżowo lub jasnobrązowo – tych kolorów nigdy nie przedawkujemy. Oczywiście chcemy, aby nasza kuchnia była unikatowa – niezwykle interesującym rozwiązaniem jest połączenie białych ścian z niewielką powierzchnią pomalowaną na inny kolor, na przykład przywołujący na myśl klimaty śródziemnomorskie kolor pomarańczowy, którym możemy ozdobić część ściany nad blatem kuchennym. Pozytywnie wpłynie na nas zielony – co ciekawe, badania wskazują, że kolor ten pozytywnie wpływa na sprawy żołądkowe.

Autor: Anna Kruk