Drewniane blaty to jeden z tych elementów, który z powodzeniem możesz zaaranżować w swojej kuchni praktycznie w każdym stylu wnętrzarskim. Zobacz trzy inspirujące przykłady kuchni z drewnianymi blatami!

1. Kuchnia z wyspą i drewnianymi blatami

Urządzając kuchnię dla licznej rodziny, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że będziesz spędzał w niej dużo czasu na przyrządzaniu posiłków. W takim wypadku doskonale sprawdzi się kuchnia z wyspą, która składa się z wolnostojącej szafki (zaprojektowaną na wymiar dokładnie według Twoich potrzeb). Dodatkowe szuflady w naszej wyspie zagwarantują szybki dostęp do najczęściej używanych garnków czy patelni.

Wyspę możesz wyposażyć w zlewozmywak oraz kuchenkę z okapem. Dzięki temu gotowanie potraw ograniczysz do jednego miejsca, a co za tym idzie – łatwiej utrzymasz w kuchni porządek, co w przypadku licznej rodziny nie jest takie proste.

Drewniane blaty i meble kuchenne w rodzinnej kuchni wywołują przyjemne skojarzenia z naturą. Są one na tyle uniwersalne, że pasują do wielu stylów wnętrzarskich, zgodnie z którymi urządzasz mieszkanie. W przypadku blatów dobrze sprawdzą się gatunki drewna charakterystyczne dla tej części Europy, czyli buk oraz dąb, wyróżniające się trwałością. Stylowym rozwiązaniem będą drewniane blaty lakierowane.

2. Drewniana kuchnia otwarta na salon

Urządzając kuchnię zgodnie z najnowszymi trendami, warto rozważyć projekt, gdzie przestrzeń do gotowania w subtelny i spójny sposób łączy się z przestrzenią wypoczynkową. Można to łatwo osiągnąć, decydując się na kuchnię otwartą na salon. Decydując się na to rozwiązanie, możesz np. posłużyć się dwoma kolorami: czernią i bielą, które w połączonej ze sobą kuchni i salonie wykorzystasz naprzemiennie. W przestrzeni wypoczynkowej w kolorze czarnym będą utrzymane komoda i szafka RTV, natomiast w kuchni będą to szafki wiszące z przezroczystymi witrynami. Z kolei w jaśniejszej tonacji – bieli lub szarości – mogą być utrzymane pufy i sofy w salonie oraz fronty szafek w kuchni.

Dzięki drewniane blaty robocze będą stylowo wyróżniały się na tle całej aranżacji. Jeśli zamontujesz nad nimi oświetlenie podszafkowe, światło lamp dodatkowo podkreśli szlachetność drewna. To oczywiście jedynie przykładowa aranżacja – wszystko zależy od Twojego gustu i upodobań kolorystycznych.

3. Kuchnia tradycyjna

Choć w aranżacji wnętrz kuchennych królują dwa wspomniane wcześniej rozwiązania, czyli kuchni z wyspą i kuchni otwartej na salon, to nadal nie brakuje zwolenników tradycyjnych rozwiązań – kuchni, która jest oddzielona od innych pomieszczeń i stanowi odrębne pomieszczenie. W tradycyjnej kuchni nie może zabraknąć drewna, można się nawet pokusić o aranżacje, gdzie drewniane blaty nie będą jedynie wyróżnikiem, ale częścią całościowej kompozycji wykonanej w kolorze jasnego bądź ciemnego drewna. Kuchnia tradycyjna wcale nie musi się kojarzyć z czymś, co jest démodé – tradycja może mieć różne oblicza – od stylu francuskiego stylu prowansalskiego po uroczy schabby chic.

[avg] ([per]) [total] vote[s]