Wbrew pozorom wybór baterii zlewozmywakowej do kuchni wcale nie jest banalnym zadaniem. Najdrobniejszy błąd na tym etapie może zaważyć na wygodzie codziennego użytkowania. A zlew wraz z baterią to bardzo mocno eksploatowany obszar kuchni, który służy przecież nie tylko do zmywania naczyń, ale też mycia produktów spożywczych przed gotowaniem i napełniania niekiedy bardzo dużych garnków.

Podczas remontu kuchni i aranżacji nowego wnętrza zwykle skupiamy się na wadach starego wystroju i zapominamy o elementach, które służyły nam dobrze, choć były mało efektowne. Przyzwyczajeni do dużej, wygodnej baterii nad zlewem niektórzy klienci dają się skusić na bardziej kompaktowe, designerskie rozwiązania, które w dłuższej perspektywie okazują się zupełnie niefunkcjonalne.

Wybierając nową baterię zlewozmywakową, oczywiście trzeba zwracać uwagę na jej wygląd, jednak pierwszym i najważniejszym kryterium musi być wygoda. Na tę z kolei wpływa nie tylko konstrukcja baterii, ale także jej umieszczenie względem konkretnego typu zlewozmywaka.

Bateria stojąca czy ścienna?

Wybór baterii ściennej może być kuszący zwłaszcza w domach o stylizowanych wnętrzach, nawiązujących do klasycznych rozwiązań. W takich sytuacjach klienci często interesują się modelami dwuuchwytowymi. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też baterie podtynkowe. Jednak po takie rozwiązanie można sięgnąć wyłącznie w sytuacji, gdy zlewozmywak zamontowany jest bardzo blisko ściany, a wylewka jest odpowiednio długa.

W nowoczesnych aranżacjach znacznie częściej stosuje się baterie stojące. Jest to jedyna możliwość zamontowania dopływu bieżącej wody np. w zlewozmywakach umieszczonych na kuchennej wyspie. Baterie stojące można instalować bezpośrednio w otworze zlewozmywaka, w blacie za nim lub obok. Zarówno montaż, jak i użytkowanie tego typu baterii jest zdecydowanie najwygodniejszy.

Bateria z jednym czy dwoma uchwytami?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, na wybór dwuuchwytowej baterii kuchennej z reguły decydują się osoby ceniące sobie klasyczne rozwiązania. Jednak wygoda wynikająca z możliwości regulacji temperatury wody jednym ruchem ręki, na co pozwala właśnie bateria jednouchwytowa, czyni takie modele znacznie bardziej pożądanymi.

Regulacja temperatury strumienia wody w bateriach jednouchwytowych odbywa się wewnątrz konstrukcji za pomocą schowanej ukrytej głowicy. Dzięki niej, zarówno siłą strumienia, jak i ciepłem wody można sterować bardzo szybko i precyzyjnie. To niezwykle ważne, szczególnie w tych kuchniach, w których gotuje się dużo i regularnie – przekonuje nasz rozmówca z firmy KUCHINOX.

Szeroka gama dostępnych modeli baterii kuchennych pozwala na znalezienie najwygodniejszego rozwiązania, które jednocześnie będzie estetyczne. Na rynku znajdziemy baterie wykonane z wysokiej jakości materiałów, wykończone w rozmaitych kolorach, z wylewkami o bardzo dużym zasięgu, a nawet wyciąganymi.