Chcąc efektownie oświetlić kuchnię powinniśmy porzucić przekonanie o tym, że kuchnia jest miejscem otwartym jedynie na domowników. Coraz częściej do naszych domów wkracza zachodnia moda, by przestrzeń kuchenną otworzyć na pokój dzienny. To rozwiązanie sprawia, że z większym rozmysłem planujemy jej urządzanie.

Moda na reflektory

Jednym z najłatwiejszych sposobów, by oświetlić kuchnię jest zastosowanie reflektorów. W sprzedaży można znaleźć wiele ich rodzajów. Wśród reflektorów z klamrą, na klipsie, reflektorów ściennych czy punktowych montowanych do ścian lub sufitów z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zależnie od wyboru sposobu mocowania, oświetlenie możemy montować zarówno nad, jak i pod szafki a także w każdym innym miejscu w kuchni. Daje to możliwość tworzenia świetlnych obszarów jeśli chcemy na przykład wyeksponować tylko część pomieszczenia, zaznaczyć ciekawy fragment architektoniczny lub inny ciekawy szczegół. Reflektorki punktowe (sprzedawane w kompletach łączących dwa, trzy i więcej) z powodzeniem sprawdzą się przy oświetleniu blatu, który jest podstawowym miejscem kuchennej pracy.

Stylowe żyrandole

Kto powiedział, że lampy kuchenne muszą być nudne? Równie dobrze możemy oświetlić kuchnię ciekawym żyrandolem w odpowiadającym nam stylu. Na aukcjach internetowych aż roi się od mosiężnych czy drewnianych lamp tego typu. Przeprowadzając mały remont antycznego przedmiotu możemy osiągnąć zniewalający efekt. Ramiona żyrandola można pomalować odpowiednią do surowca, z jakiego został wykonany, farbą a całość uzupełnić wedle uznania. Jeśli chcesz sprawić, by kuchnia nabrała nieco cieplejszego tomu zainwestuj w kilka malutkich kloszy w ciekawych kolorach, możesz także znaleźć żarówkę o fantazyjnym kształcie (sople lodu, płonienie, kule, etc.). Jeśli nie boisz się awangardowych rozwiązań i chcesz poświęcić na projekt odrobinę więcej czasu możesz uzupełnić żyrandol o niebanalne dodatki. Do ramion lampy przywiąż na żyłce kryształki – w jednym lub kilku ko-lorach według uznania. Tego typu dekoracja sprawi, że dodatkowym atutem lampy będzie gra światła w dodanych elementach a kuchnia nabierze nieco bardziej osobistego charakteru.

Diody LED nie tylko na Boże Narodzenie

Dzięki innowacyjnemu a przede wszystkim ekonomicznemu systemowi diod LED,  możesz oświetlić kuchnię za pomocą drobnych światełek umieszczonych na specjalnej taśmie, którą przykleisz bez problemu na każdą powierzchnię. Wśród światełek tego rodzaju możesz znaleźć takie, które świecą zimnym, niebieskim światłem i takie, które wywołają efekt ocieplenia kuchni świecąc światłem żółtym lub białym. Wielość rozwiązań i możliwości, jakie daje oświetlenie LED, sprawia, że system ten jest jednym z najbardziej popularnych obecnie sposobów aranżacji świetlnych w kuchniach i łazienkach. Trzeba pamiętać, że taśma diod LED to rodzaj oświetlenia o ograniczonej mocy – nie możemy rozjaśnić nią całego po-mieszczenia. Dodatkowym atutem systemów oświetleniowych LED jest minimalne zużywanie energii elektrycznej. Jeśli normalna żarówka posiada moc 60W to żarówka LED dająca to samo światło będzie posiadała moc rzędu 5-6W.

Autor: Dominika Wilk

Rate this post