Kuchnia jest jednym z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w mieszkaniu. To świadek wielu rozmów, wspólnego gotowania i jedzenia posiłków. Blat stanowi płótno, na którym tworzy się różnorodne potrawy, a szafki kryją w sobie rodzinne receptury. Urządzając to miejsce, stajemy m.in. przed wyborem kuchni lakierowanej lub matowej. Co wyróżnia oba te rozwiązania?

Podczas aranżacji mieszkania należy podjąć wiele decyzji związanych z wyposażeniem. Warto zwrócić uwagę zarówno na praktyczne kwestie dotyczące danego wyboru, jak i nieco bardziej „przyziemne” kwestie – np. jego estetykę i spójność z ogólną kompozycją. Nie inaczej jest z zakupem mebli kuchennych. Fronty mebli kuchennych mogą być matowe lub być wykończone na wysoki połysk. Decydując pomiędzy tymi opcjami, należy zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej komfortowe i funkcjonalne, a także jak wpłynie na wystrój mieszkania.

Czym charakteryzują się kuchnie  matowe, a czym kuchnie „błyszczące”? 

W przypadku mebli wykończonych na wysoki połysk, warto zwrócić uwagę na rodzaj powłoki, która zabezpiecza powierzchnię. Kuchnie lakierowane mogą być wrażliwe na uszkodzenia, jeśli nie mają odpowiedniej warstwy ochronnej. Trzeba również przyznać, że „błyszczące” meble wymagają nieco więcej pielęgnacji od matowych, ponieważ zdecydowanie łatwiej się brudzą. Na korzyść tego rozwiązania przemawia jednak wpływ na całą aranżację: lśniące wyposażenie sprawia, że pomieszczenie zdaje się pełne energii i jest o wiele bardziej rozświetlone.

Kuchnie matowe mogą być wykonane z litego drewna, płyt MDF oraz płyt laminowanych. Warto jednak pamiętać, że drewno zazwyczaj narzuca konieczność właściwej impregnacji i konserwacji, żeby zachowało swój urok. Z kolei fronty wykończone za pomocą lakieru, laminatu lub folii PCV (tak, jak szafki w ofercie firmy Arlen z Zamościa) nie wymagają aż tak skomplikowanej pielęgnacji i wyróżniają się tym, że na ich powierzchni nie widać kurzu.

Wybór pomiędzy matową a laminowaną kuchnią 

Wybór mebli kuchennych należy przede wszystkim oprzeć na indywidualnych preferencjach. Matowe wykończenie może sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulne i pełne ciepła, z kolei wysoki połysk nada mu dynamiczny charakter. Przy zakupie warto również uwzględnić wytrzymałość i sposób pielęgnacji wyposażenia: chociaż na matowych frontach nie widać kurzu, w oczy mogą rzucać się tłuste plamy. Dla porównania – na lakierowanej powierzchni da się zobaczyć każdy pyłek.

Rate this post