Współczesne nam budownictwo cechuje niesłychana różnorodność, zarówno jeśli chodzi o stosowane techniki, materiały, jak i wielkości powierzchni mieszkalnych, a także wielość różnych projektów. W tej sytuacji znacznie trudniejsza jest szeroko pojmowana, rola przemysłu meblarskiego, który nie może już, jak ongiś, projektować swoich wyrobów wedle określonych schematów, lecz w dużej części musi się dostosowywać do ciągle zmieniającej się sytuacji i indywidualnych potrzeb klientów. Dotyczy to oczywiście również produkcji mebli kuchennych.
Jak powinna być umeblowana współczesna kuchnia?

Jak powinna być umeblowana współczesna kuchnia?

Jak nas informują projektanci z firmy MEBLE KULENTY z miejscowości Gąsiory, podstawowym kryterium obowiązującym przy urządzaniu współczesnej kuchni, podobnie zresztą, jak było to w czasach dawniejszych, jest ergonomia. W tej kwestii nic się nie zmieniło i nigdy nie zmieni. Kuchnia musi być tak zaprojektowana, aby pracowało się w niej wygodnie; jest to kwestia najważniejsza. Współczesność niesie jednak nowe wyzwania. Jeśli ongiś najważniejszym urządzeniem w kuchni był zlewozmywak i jakiś piec oraz lodówka, to dzisiaj mamy całą masę różnorakiego sprzętu kuchennego. Mamy zmywarki, zamrażarki, wieloczynnościowe piece, roboty kuchenne, ekspresy, okapy; wyliczać można by długo. Projektowanie umeblowania nowoczesnej kuchni musi tę nową sytuację uwzględniać. Najlepiej jest, jak zawsze, aby meble do naszej kuchni zostały wykonane na wymiar, co umożliwi racjonalne zagospodarowanie całej dostępnej przestrzeni, bez pozostawiania pustych kątów. Oczywiście meble kuchenne muszą być wykonane w taki sposób i z takich materiałów, aby można je było łatwo utrzymać w należytej czystości.

Z czego wykonuje się współczesne meble kuchenne?

Niezmiennie, tak jak i dawniej, tak i dzisiaj podstawowym materiałem, z którego wykonuje się nowoczesne meble kuchenne, jest drewno. Jednakże idąc z duchem czasu, projektanci tych mebli sięgają także po inne, czasem wielce nietuzinkowe materiały, takie jak plastik, metal, kamień, pcv czy szkło. Spotykamy się wszak z kamiennymi blatami wykonanymi z marmuru, granitu, bazaltu lub innych skał. Często puste przestrzenie między meblami są wypełniane, nie płytkami ceramicznymi, lecz szklanymi wielkoformatowymi okładzinami. Same meble mają wiele różnych plastikowych lub metalowych dodatków, takich jak gałki, uchwyty, zawiasy itp. Dużą część mebli, gotowych, kupowanych w sklepie można dowolnie dobierać, a większość z nich jest dostarczana w paczkowanych elementach do samodzielnego złożenia.