Szukając oświetlenia podczas urządzania wnętrza, stoimy przed nie lada dylematem. Oświetlenie górne, ścienne, lampy stojące i blatowe, kinkiety, punkty i listwy LED – a wszystko to w nieprzebranych stylach, kolorach, deseniach i materiałach. Jest jeszcze jeden typ oświetlenia, kiedyś nieco zapomniany, dziś wracający do łask – plafon. Gdzie będzie wyglądał dobrze?

Współczesne plafony – nowoczesna wersja nudnego poprzednika

Plafony weszły na salony w latach 50. ubiegłego stulecia i w dziedzinie oświetlenia stały się niemal symbolem socrealizmu. Design tej epoki był raczej monotonny, a plafony utrzymane w tamtej stylistyce nie wnosiły do wnętrza nic wartego uwagi, raczej potęgowały wrażenie nudy. Wykonane z imitacji rzezanego kryształu lub mlecznego szkła wyglądały ciężko i dawały smętne przytłumione światło, które jeszcze bardziej odbierało urok wnętrzu.

Nowoczesne plafony powoli wracają do łask, zapewne dzięki temu, że nie mają wad PRL-owskich poprzedników. Przede wszystkim zerwano z nudnym wzornictwem na rzecz nowoczesnych deseni i zestawień kolorów. Trójkąty, strzałki czy gwiazdki doskonale wpiszą się w nowoczesne wnętrza.

Kolejną zaletą współczesnych plafonów jest ładne rozproszenie światła przy jego dużym natężeniu. Światło jest zmiękczone i rozproszone równomiernie dzięki dobrym właściwościom dyfuzyjnym  osłony, a jednocześnie pozwala ona światłu swobodnie przenikać, dzięki czemu cieszymy się niemal pełną mocą zakupionego źródła światła.

Plafony w aranżacji wnętrz

Z uwagi na miejsce montażu plafony stanowią doskonałą alternatywę dla żyrandoli. Ponieważ przylegają ściśle do ściany, mogą stanowić górne źródło światła w małych i niskich wnętrzach. Ewentualnie można zamocować plafon w ścianie, gdzie przejmie rolę kinkietu.

Nie ma ograniczeń co do przeznaczenia pomieszczeń oświetlanych plafonami. Sprawdzą się one zarówno w kuchni, jak i w salonie czy łazience. Ponieważ jednak dają łagodne miękkie światło, sprawdzą się idealnie w pokojach dziecięcych. Plafony do pokoju dziecinnego są ozdobione przyjemnymi dla oka wzorami, a ich pastelowe kolory dają poczucie spokoju i pozwalają maluchowi się wyciszyć.

Także w sypialni dorosłych plafony mogą być niezastąpione – równomiernie rozproszone światło sprawia, że we wnętrzu panuje atmosfera prywatności i komfortu. Plafony dla każdego wnętrza można znaleźć na www.kolorowekable.pl.

[avg] ([per]) [total] vote[s]