Udana aranżacja wnętrza sprawia, że mieszkanie lub dom nie tylko zyskują na estetyce, ale stają się bardziej przyjazne dla korzystających z nich osób. Dobrze dobrane elementy pozwalają na stworzenie harmonijnej całości, która zapewni nie tylko odpowiednią ilość miejsca do przechowywania czy stworzy możliwości relaksu i odpoczynku, ale będzie dobrze wpisywała się w gust użytkowników, oferując im komfortowe warunki do życia.

Znaczenie stylu, w jakim urządzone są wnętrza

Sposób urządzenia wnętrza ma decydujący wpływ nie tylko na to, jak prezentuje się cały dom lub mieszkanie czy też konkretne pomieszczenie, ale również na nastrój i samopoczucie osób, które z nich korzystają. Tworząc aranżację, trzeba więc brać pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne – w pierwszym rzędzie gust użytkowników i panujące mody – ale również zadbać o to, by było ono wygodne i możliwie pogodne. Niezwykle istotna jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, tym ważniejsza, im mniejsza jest meblowania i dekorowana przestrzeń. Wśród rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, są przyzwyczajenia i sposób korzystania z poszczególnych pomieszczeń czy ich części – podkreśla przedstawiciel firmy LIMBOR, która zajmuje się obróbką i dostarczaniem drewna dla firm meblarskich.

Istnieje wiele stylów projektowania wnętrza. Wciąż znaczna liczba osób decyduje się na aranżacje utrzymane w tradycyjnej formie – mebli wzorowanych na klasycznych projektach odwołujących się do XVIII czy XIX wiecznych wzorów. Wyróżniają się one licznymi zrobieniami i zróżnicowanymi elementami dekoracyjnymi – listwami, pilastrami, przeszkleniami – wytwarzanymi najczęściej albo z litego drewna, albo z materiałów laminowanych naśladujących strukturę i barwę drewna. Coraz większym uznaniem cieszą się też najnowsze trendy – styl industrialny albo loftowy. W ich ramach używa się najczęściej materiałów naturalnych – drewna, stali lub aluminium, a często również szkła. Zarówno projekty mebli, jak i same wnętrza są wówczas bardzo proste i skupiają się na eksponowaniu geometrycznych kształtów, faktur i barw materiału oraz tworzeniu kontrastowych zestawień np. między ceglaną ścianą a meblami z polerownej stali czy betonem architektonicznym a naturalnym drewnem.

Jednym z najczęściej wybieranych źródeł inspiracji przy urządzaniu wnętrza pozostaje jednak styl skandynawski. W postaci, w jakiej jest najlepiej znany, stanowi udane połączenie modnego minimalizmu, z bardzo mocno wpisaną w tradycję krajów nordyckich ludowość przejawiającą się w elementach rustykalnych. Poszczególne meble czy całe pomieszczenia będą więc połączeniem prostych form geometrycznych z nielicznymi i niezwykle oszczędnymi dekoracjami. Ważne będą również jasne kolory, duża ilość światła oraz maksymalna funkcjonalność wszystkich użytych rozwiązań. Warto pamiętać, że styl skandynawski to pojęcie niezwykle szerokie, które obejmuje zarówno projekty bardziej zbliżone do minimalizmu, połączone np. ze stosowaniem mebli o dużych, jednolitych pod względem kolorystycznym, gładkich i lśniących powierzchniach, łącznych z jednokolorowymi tkaninami o wyraźnej fakturze, jak i mocniej skłaniające się ku nurtowi ekologicznemu albo „wiejskiemu”. W takim przypadku będziemy mieli do czynienia m.in. z naturalnym drewnem, często malowanym cienką warstwą farby, by pozostawić widoczne słoje czy bardziej wzorzystymi materiałami i szerszą paletą kolorów obejmującą wiele delikatnych pasteli.

Najważniejsze elementy stylu skandynawskiego

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim wyróżniają się tym, że zwraca się w nich uwagę na maksymalne doświetlanie całej przestrzeni. Meble są ustawiane w taki sposób, by naturalne światło docierało do jak największej części pomieszczenia, a jeśli jest to niemożliwe, dba się o wprowadzanie różnych elementów rozjaśniających. Jednym z nich są zwykle używane kolory. Klasycznymi barwami jest biel, jasne szarości oraz beże. Dość często stosuje się również kolor niebieski. Jeżeli chodzi o podłogi, to najczęściej układa się na nich bardzo jasne lite drewno, wykładziny lub nieco rzadziej płytki ceramiczne. Ściany pozostają najczęściej białe lub wykończone jasnym drewnem, często malowanym na biało. Bardziej urozmaicona kolorystyka dotyczy natomiast mebli – poza naturalnym drewnem i bielą modne są lekkie szarości czy kolory pastelowe. Bardziej zdecydowane barwy są zarezerwowane dla pojedynczych dodatków lub wybranych elementów, które mają stanowić ożywiającą całą przestrzeń ozdobę.

Ważna cechą aranżacji w stylu skandynawskim jest pozostawianie dużej ilości wolnej przestrzeni. Meble do przechowywania są raczej niskie, a te o większej wysokości ustawiane tak, by nie stwarzały przytłaczającego wrażenia. Poszczególne elementy o znacznych rozmiarach, np. kredensy czy wysokie szafki stojące rozstawia się tak, by punktem odniesienia dla nich była np. spora powierzchnia ściany. Jeżeli jeden z mebli ma być zdecydowanie ciemniejszy od innych, stosuje się dodatki, które sprawiają, że staj się on „weselszy” i „jaśniejszy”. Na ciemnoszarej kanapie można w tym celu ułożyć jasne poduszki – żółte, niebieskie czy białe, jeśli będzie to stolik lub biurko, dobrym pomysłem jest ustawienie na nim jasnej lampy.

Styl skandynawski pasuje do każdego pomieszczenia. Najczęściej urządza się w nim kuchnie połączone z pokojem dziennym. Popularnymi połączeniami są tu jasne, zwykle białe szafki kuchenne łączone z równie jasnymi ścianami oraz drewnianym blatem. Modne są zarówno szafki kuchenne nowoczesne o jednolitych i lśniących frontach, jak i bardziej klasyczne ze szprosami i lekkimi sfrezowaniami krawędzi lub całych powierzchni, a nawet pilastrami, sztukateriami czy ozdobnymi listwami. Jeżeli chodzi o salon, to najczęściej wybierane są tu dość niskie zestawy wypoczynkowe o prostych geometrycznych kształtach. Najbardziej charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są obicia jednokolorowe, jednak zwykle o grubej i dobrze widocznej naturalnej fakturze. Stosowane są również obicia skórzane, zazwyczaj w kolorze białym, kremowym, albo w jasnych beżach. Dominującą tendencją jest unikanie dużej ilości mebli, więc najczęściej wyposażeniem wnętrza się jeszcze stoliki i niezbyt wysokie komody, których ilość zależy od dostępnej powierzchni.

Jeżeli ilość dostępnego miejsca jest nieduża, popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z mebli, których fronty pomagają w optycznym powiększaniu pomieszczenia. Będą to stosunkowo duże lakierowane powierzchnie, pozbawione uchwytów, np. otwierane dotykowo. Meble tego rodzaju powinny w maksymalnym stopniu wtapiać się w tło, najczęściej są więc w kolorach ścian.

Zalety stylu skandynawskiego sprawiają, że jest on wybierany zarówno do domów z przestronnymi pomieszczeniami, jak i do niewielkich mieszkań, gdzie jego cechy charakterystyczne pozwalają na uniknięcie wrażenia przytłoczenia oraz ciasnoty. Wielkim plusem dla większości użytkowników jest fakt, że do wnętrz urządzonych w tym nurcie można bez problemu wprowadzać elementy charakterystyczne dla innych trendów stylistycznych, nie tracąc jednocześnie żadnej z głównych zalet – wrażenia przestronności oraz funkcjonalnej elegancji.

Rate this post