Funkcjonalna zabudowa w sypialni potrafi zastąpić obszerną garderobę. Dzięki półkom, szufladom i schowkom, przechowywane w niej elementy są zawsze uporządkowane i schludne. Przestronna szafa idealnie sprawdzi się także, jako praktyczny schowek. Aby jednak szafa była funkcjonalna, należy ją właściwie zaprojektować. W jaki sposób?

Charakterystyka dobrej zabudowy meblowej w sypialni

Kiedyś stawiało się przede wszystkim na wygląd szafy – stolarze starannie dbali o jej zdobienia, fronty, gzymsy i stylowe okucia. Dziś na pierwszym planie jest ergonomiczność mebla. Warto dostosować szafę do wystroju wnętrza, jednak nie musi być jego główną ozdobą. Projektując szafę należy pomyśleć o mechanizmie otwierania drzwi. W dużych wnętrzach mogą być one uchylne, ale w małych pomieszczeniach sprawdzą się drzwi przesuwne lub na zasadzie harmonijki. Zabudowa na wymiar nie wymaga także dysponowania dużą wnęką. Wystarczy już metr kwadratowy przestrzeni, aby można było zaaranżować w nim dany mebel. Najpierw określa się głębokość, która nie powinna być mniejsza niż 55 – 60 cm.

Po tym etapie warto przemyśleć także wysokość usytuowania drążków. Te, na których będą wisieć dłuższe ubrania (sukienki, płaszcze), powinny znajdować się na wysokości 160 – 170 cm. Dzięki temu żadne z ubrań się nie pogniecie. Drążek, na którym będą wisieć krótsze rzeczy, wystarczy zamontować na ok. 50 – 60 cm. Warto jednak zadbać, aby jego długość nie była większa niż 100 cm. Ważne jest również to, aby drążek został zamontowany, co najmniej 5 – 6 cm pod półką. Dzięki temu można swobodnie zawiesić na nim wieszaki. Czasem w głębokich szafach stosuje się również wieszaki poprzeczne na wysuwanej szynie. W zależności od budowy szafy można na nich zawiesić ubrania oraz dodatki – paski, krawaty.      

Zalety zabudowy meblowej w sypialni

Zabudowa w sypialni stanowi rozwiązanie problemów z przechowywaniem. Dyskretnie zaprojektowana skrywa w sobie obszerną przestrzeń, która spełnia rolę drugiego pomieszczenia – schowka lub garderoby. Dzięki wielu możliwościom konstrukcyjnym i projektowym taką zabudowę można wykonać na wiele sposobów. Szczególną popularnością cieszą się zabudowy nad łóżkiem. Pozwalają wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania, a równocześnie stanowią efekt dekoracyjny, który tworzy z całym wnętrzem nowoczesny design.

Wnętrze zabudowy powinno jednak podlegać dobrze przygotowanemu projektowi. Warto skorzystać, więc z porady fachowa. Dzisiejsze sklepy, takie jak zabudowy na wymiar Studio Mebli oferują takie porady i profesjonalne wykonanie zabudowy. Ergonomia jest podstawą współczesnych aranżacji. Właśnie, dlatego warto sprawdzić, co należy wziąć pod uwagę, planując nową szafę w swojej sypialni i czego unikać.

Rate this post