W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na urządzanie wnętrz w swoich domach czy mieszkaniach w bardziej nowoczesnym stylu. Jednym z pomieszczeń, w których taki sposób aranżacji jest najczęściej stosowany są kuchnie. Bardzo popularnym obecnie stylem, w jakim urządzane są kuchnie jest styl industrialny. W artykule dokładniej tłumaczymy, skąd się wziął styl industrialny, jakie są jego założenia oraz jakie najczęściej wykorzystuje się w urządzonych w taki sposób wnętrzach materiały.

Skąd pochodzi styl industrialny?

Styl industrialny to sposób urządzania wnętrz, który jest nieco inspirowany stylistyką urbanistyczną i przemysłem. Najlepiej w tym celu sprawdzają się duże otwarte przestrzenie i wysokie lofty, ale bez przeszkód kuchnię w stylu industrialnym można także urządzić w zwykłym domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu.

Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane w stylu industrialnym?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z salonu meblowego ZOV w Poznaniu, w którym wykonywane są także meble na wymiar: Styl industrialny z założenia jest surowy. Bardzo dobrze sprawdzają się w nim więc m.in. takie materiały, jak drewno, szkło, stalowe rury, czerwona cegła czy beton. Wykonana z zastosowaniem tych materiałów aranżacja przestrzeni powinna po prostu nawiązywać do stylu wykończenia fabryk czy magazynów.

Bardzo ważne w takich wnętrzach jest również odpowiednie oświetlenie. Najlepszy efekt w kuchniach, które są urządzone w stylu industrialnym daje oświetlenie punktowe, z dużymi lampami, które nawiązują wyglądem do stosowanych w fabrykach reflektorów.

Założenia urządzenia kuchni w stylu industrialnym

W kuchniach, które są urządzone w stylu industrialnym dominują kolory, które są charakterystyczne dla starych fabryk i pomieszczeń magazynowych. Szafki i wszystkie inne elementy zazwyczaj więc mają kolor biały, zielony lub brązowy. W takich wnętrzach wykorzystuje się często także różne odcienie beżu. Dobry efekt daje rozbicie tej dosyć monotonnej kolorystyki wskazanymi wcześniej surowymi materiałami. Co bardzo ważne, zastosowane w kuchniach industrialnych materiały nie powinny być idealne. Dobrze  w takich wnętrzach sprawdzą się też np. drewno czy stalowe lub miedziane elementy z odzysku. Często także projektanci wnętrz wybierają materiały, które są specjalnie postarzane.

Najlepsze efekty można oczywiście osiągnąć, decydując się na wykonanie mebli kuchennych na zamówienie. Z pomocą dobrego projektanta wnętrz osiągnięty w ten sposób efekt będzie na pewno tak dobry, jak tego oczekujemy.

Jakie elementy często są stosowane w kuchniach w stylu industrialnym?

W kuchniach, które są urządzone w stylu industrialnym bardzo często, przynajmniej częściowo, czyli na jednej ścianie, stosuje się wysoką zabudowę. Często, jeżeli w kuchni lub w aneksie jest na to odpowiednia ilość miejsca, umieszcza się także wyspę lub półwysep kuchenny, które mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność wnętrza.

Rate this post