Miastem, które słynie z wyrobów ceramicznych, jest Bolesławiec znajdujący się w województwie dolnośląskim. Te charakterystyczne, a zarazem oryginale rękodzieła tworzone były już w XIX wieku. Nie tylko Polacy uważają je za godne uwagi, ale także osoby zza granicy, o czym świadczą liczne sklepy z bolesławiecką ceramiką na różnych kontynentach – od Europy po Azję. Co jest w niej tak wyjątkowego? I jak wykorzystać ją jako dekorację domu?

Bolesławiecka ceramika w wersji codziennej i okazyjnej

Wielu ludzi kojarzy bolesławiecką ceramikę wyłącznie z talerzami i filiżankami. Tymczasem producenci oraz dystrybutorzy, tacy jak MANUFAKTURA w Bolesławcu, mają o wiele więcej do zaoferowania. Ceramiczne wyroby to nie tylko przedmioty codziennego użytku znajdujące się w kuchni, ale również akcesoria łazienkowe, lampy, wazony, świeczniki czy różne pojemniki, np. na biżuterię. Manufaktura ma także do zaoferowania sezonowe ozdoby, czyli m.in.:

  • bombki choinkowe,
  • jajka wielkanocne,
  • halloweenowe dekoracje,

Ciekawostką jest, że firma wydaje również co roku piękne kalendarze dla fanów bolesławieckiej ceramiki. To również może być znakomita ozdoba ścienna.

Bolesławiecka ceramika jako świetna dekoracja dla domu

Bolesławiecka ceramika kojarzy się przede wszystkim ze stylem rustykalnym, to dlatego najzasadniej i najłatwiej będzie przystroić nią kuchnię. Jako praktyczne, a zarazem stylowe dekoracje sprawdzą się tutaj zdobione maselniczki, pojemniki, buteleczki na oliwę i przyprawy. Dobrym pomysłem może być także zakup całej zastawy stołowej, czyli talerzy oraz filiżanek, które z pewnością zrobią wrażenie na gościach podczas wspólnego posiłku. Zawsze można ją również wyeksponować w specjalnie przeznaczonej do tego witrynie, np. w salonie czy jadalni. Talerze mogą także zawisnąć na ścianach jako artystyczna ozdoba.

Jeżeli chodzi o salon, można tutaj pomyśleć o wazonach w różnych kształtach. Naprawdę dobrze będą wyglądały postawione na komodzie czy na stole ze świeżymi, czy suszonymi kwiatami w komplecie. Tak samo sprawdzą się stylowe świeczniki. Goście, podczas popołudniowej kawy, mogą zostać natomiast oczarowani zdobionymi kubkami, dzbankami czy paterami, na które można położyć ciasto. Pomysłów jest naprawdę wiele, po prostu trzeba znaleźć w sobie odrobinę kreatywności. Bolesławiecka ceramika wykona resztę.

Wyroby ceramiczne przeżywają swoje odrodzenie. Dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej niż kilka lat wstecz. Dzięki temu zakupione naczynia będą pasować nie tylko do rustykalnych, ale również nowoczesnych wnętrz.