Mieszkanie o małym metrażu może być bardzo funkcjonalne, pod warunkiem odpowiedniego zaprojektowania i aranżacji przestrzeni. Istnieje kilka uniwersalnych sposobów na to, aby we właściwy sposób zaaranżować każdą przestrzeń, zarówno małe mieszkanie w bloku czy poddasze w małym domku. Dzięki nim zyskamy optyczną przestrzeń i zyskamy funkcjonalne strefy do spożywania posiłków czy odpoczynku.

Mieszkanie o małym metrażu – podstawowe zasady aranżacji

W małych mieszkaniach przede wszystkim powinny dominować jasne kolory. Dotyczy to nie tylko ścian, ale również podłóg. Warto więc zainteresować się różnymi tonami i odcieniami bieli, szarości czy kości słoniowej. Podłogi w całym mieszkaniu powinny być spójne, więc dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tych samych paneli w całym mieszkaniu. Style, jakie dominują w projektach małych mieszkań to głównie styl skandynawski, industrialny czy glamour. Aranżacje w takich stylach nie są przytłoczone ilością przedmiotów i dominuje w nich prostota, czasami przełamana drobnym, wyróżniającym się dodatkiem. Warto zadbać, aby przedmioty i ubrania w mieszkaniu o małym metrażu miały swoje stałe miejsce, aby nie zagracić niewielkich pomieszczeń.

Meble i organizacja rzeczy codziennego użytku

W małych mieszkaniach świetnym rozwiązaniem są designerskie, nowoczesne meble. Jednym z najważniejszych jest pojemna szafa, zawierająca w sobie wiele organizerów – półek, szuflad czy miejsc na wieszaki. Dzięki doskonale zorganizowanej szafie można przechowywać w niej wiele rzeczy, które „luzem” mogłyby niepotrzebnie zagracić przestrzeń w pomieszczeniach. Trick, który będzie zarówno praktyczny, jak i pomocny przy optycznym powiększaniu pomieszczenia, to zastosowanie w szafie lustra. Warto, aby regały były modułowe i funkcjonalne, a stół do spożywania posiłków – składany. Jeśli chodzi o kuchnię, warto zastosować szafki zamocowane na ścianie. Projektując małe mieszkanie można spróbować własnych sił w tym temacie lub skorzystać z profesjonalistów, takich jak chociażby Giga Architekci. Doświadczeni projektanci sprawią, że nawet najmniejsze mieszkanie przerodzi się w wygodną i piękną przestrzeń.

Podział małego mieszkania na strefy

Mając do dyspozycji niewielki metraż mieszkania, warto go podzielić na konkretne strefy, chociażby przy pomocy mebli czy ścianki działowej. Taka sztuczka pozwoli zwiększyć funkcjonalność mieszkania oraz utrzymanie go w porządku. Jeśli istnieje taka możliwość, warto mieszkanie podzielić na trzy podstawowe strefy: jadalną, wypoczynkową i ewentualnie – strefę do pracy. Do takiego rozwiązania świetnie nada się oświetlenie: w każdej ze stref można zastosować jego inny rodzaj. Co ciekawe, właściwy dobór różnych źródeł światła wywołuje złudzenie optyczne, dodatkowo powiększające przestrzeń. Planując zakup oświetlenia, możemy skorzystać z halogenów, lamp, świateł LED czy kinkietów. W tej materii zasada aranżacji małych mieszkań mówi o tym, że im więcej światła, tym lepiej.

Rate this post