Salon jest pokojem, w którym przyjmujemy gości. Z tego powodu chcemy, aby wyglądał elegancko i zaświadczał o naszym dobrym guście. Salon w stylu klasycznym będzie praktyczny a przy okazji komfortowy i gustowny. Jak zatem urządzić klasyczny salon? Odpowiedź znajdziemy poniżej.

Użycie stonowanych barw

Chcemy stworzyć salon w klasycznym stylu? Zapomnijmy o chwilowo modnych, jaskrawych barwach. Nasze ściany pokryjmy zaś neutralnymi kolorami. W stonowanych barwach kupujmy również meble i dodatki. Beże, kremy, biele, szarości i brązy – to kolorystyka pożądana bowiem w klasycznych wnętrzach.  Salon w beżach czy brązach wydaje nam się zbyt mdły? Możemy zawiesić w oknach niebieskie, zielone lub turkusowe zasłonki – będą one stanowić barwny akcent, a przy tym kolory te wpiszą się doskonale w klasyczną stylistykę. Użycie neutralnych barw w salonie sprawia, że nabiera on elegancji, ale dodatkowo pozwala nam na szybką zmianę aranżacji wnętrza, gdy nam się ono już znudzi. Przemalowanie ścian albo wstawienie kanapy w wyrazistym kolorze – charakter salonu zupełnie się odmienia.

Stosowanie zamienników w wykańczaniu

Wnętrza w stylu klasycznym wymagają naturalnych materiałów wykończeniowych o wysokiej jakości. Zatem możemy użyć jedynie parkietów ze szlachetnego drewna, płyt z marmuru, jedwabnych tkanin albo perskich dywanów? Otóż nie! Dziś mamy możliwość zastąpienia tych niezwykle drogich materiałów znacznie tańszymi, choć równie efektownie wyglądającymi zamiennikami. Zamiast ozdobnych gobelinów i jedwabi pokryjmy zatem ściany zwykłą tapetą – pamiętajmy jednak, aby mieściła się ona w naturalnej kolorystyce. Jeżeli nie chcemy układać kosztownego i pracochłonnego parkietu drewnianego, na ziemi połóżmy panele wykonane z lepszego gatunku drewna.

Klasyczny salon i umeblowanie

Meble wykonane z litego drewna, które były ozdobą w tradycyjnych salonach, wyszły już praktycznie z użycia. Dlaczego? Są bowiem masywne i bardzo drogie. Dziś zamiast nich możemy wykorzystać znacznie tańsze umeblowanie stworzone z płyty pokrytej fornirem. Zadbajmy, aby meble te były jednak dobrej jakości. Salon urządzany w stylu klasycznym wymaga, abyśmy umieszczali w nim meble głównie pod ścianami. Powinny być one proste o eleganckim, nieco wytwornym kształcie. Unikajmy zatem wstawiania do klasycznie urządzonego salonu mebli niepasujących do obranej przez nas stylistyki – bardzo nowoczesnych w swojej formie, o dziwnych kształtach.

Oczywiście meble nie muszą pochodzić z jednego kompletu. Zadbajmy jednak o to, aby były w zbliżonym kolorze albo, by posiadały podobne okucia czy też reliefy. Wtedy wówczas nasz salon wyglądać będzie harmonijnie.

Autor: Anna Jaroszewicz