Flower boxy pojawiły się stosunkowo niedawno i niemal od razu szturmem podbiły internet. Zachwycające kompozycje w pudełkach są czymś nowym w branży florystycznej i znacząco odbiegają od tradycyjnych bukietów, dlatego nic dziwnego, że cieszą się tak sporą popularnością. Niestety ich ceny są dość wysokie, więc niewiele osób decyduje się na ich zakup. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać piękny i niedrogi flower box.


Kilka słów o flower boxie – jakie są jego zalety?


Flower box to tak naprawdę nic innego jak bukiet w pudełku. Niebanalna forma i ciekawe opakowanie sprawiają, że doskonale sprawdzają się zarówno jako prezent, jak i dopełnienie wystroju dowolnego wnętrza. Gotowa kompozycja kwiatowa w pudełku jest niemal całkowicie bezobsługowa – kwiaty nie wymagają specjalnej pielęgnacji, częstej wymiany wody czy regularnego podcinania końcówek, a mimo to bardzo długo pozostają piękne i świeże. Wewnątrz pudełka ozdobnego nazywanego flower box znajduje się specjalna gąbka florystyczna, nasączona wodą z odżywką, w którą wsadzane są łodygi kwiatów. Jedynym zabiegiem, jaki można wykonać, aby dodatkowo wydłużyć trwałość bukietu, jest kontrolowanie wilgotności gąbki oraz ewentualne podlewanie jej niewielką ilością wody od czasu do czasu. Najczęściej spotykane są flower boxy wypełnione po brzegi różami, jednakże do stworzenia kompozycji możemy użyć dowolnych kwiatów.

Flower box, który pełni rolę wazonu, produkowany jest z prasowanego, wodoodpornego kartonu. Dodatkowo odznacza się efektownym wyglądem, bogactwem kolorów, wzorów, kształtów oraz rozmiarów, więc nie sposób nie znaleźć pudełka idealnego. O ile tradycyjne bukiety kwiatów są jedynie uzupełnieniem prezentu na różne okazje, o tyle flower box jest prezentem samym w sobie i może być wzbogacony np. o biżuterię czy flakon ulubionych perfum. Taki prezent można podarować wszędzie, nie martwiąc się szukaniem szklanego naczynia, w którym należałoby możliwie jak najszybciej umieścić kwiaty po ich wręczeniu. 

Warto zaznaczyć, że flower boxy są na tyle trwałe i praktyczne, iż ich zastosowanie nie kończy się w momencie, gdy kompozycja kwiatowa straci już swój urok. Pudełku można nadać drugie życie i przechowywać w nim kosmetyki, biżuterię bądź inne drobiazgi – dodaje nasz rozmówca z internetowego sklepu z dekoracjami do domu Project-House.


Wykonanie flower boxa krok po kroku


Aby samodzielnie wykonać flower box, potrzebujesz pudełka, gąbki florystycznej, celofanu (ewentualnie folii aluminiowej), nożyc i oczywiście ulubionych kwiatów. Do przygotowania flower boxa doskonale nadają się kwiaty o sztywnych, twardych łodygach, jak róże, bądź kwiaty cebulowe, jak np. tulipany bądź hiacynty. W pierwszej kolejności należy przyciąć gąbkę do rozmiarów pudełka, a następnie namoczyć ją, umieszczając gąbkę w pojemniku z zimną wodą. Gąbkę namaczamy tak długo, aż całkowicie nasiąknie wodą. Wodę oczywiście możemy wzbogacić o odżywkę do kwiatów, dzięki którym zachowają one świeżość na dłużej. Następnie trzeba wyłożyć celofanem wnętrze pudełka tak, aby zapobiec jego zamoknięciu i przyciąć brzegi w taki sposób, aby był niewidoczny. Do tak przygotowanego pudełka wkładamy gąbkę i możemy zacząć tworzyć kompozycję kwiatową.

Kwiaty pozbawiamy liści na całej długości łodygi, która zostanie wbita w gąbkę. Jeżeli wybrany przez nas flower box będzie zamykany pokrywką, kwiaty powinny być na równi z brzegiem pudełka. Analogicznie jest w przypadku otwartego flower boxa – wówczas kwiaty powinny z pudełka wystawać, dzięki czemu będą jeszcze piękniej się prezentować. Kwiaty wbijamy pojedynczo, jeden po drugim, do momentu, aż wypełnimy pudełko. Do wykonania flower boxa możemy użyć również sztucznych kwiatów, z tą różnicą, że nie należy wówczas namaczać gąbki i nie ma konieczności wyściełania wnętrza pudełka folią – wystarczy kwiaty odpowiednio przyciąć. Taki bukiet może prezentować się równie pięknie. Dobrej jakości sztuczne kwiaty są niemal nie do odróżnienia od tych prawdziwych.

Rate this post