Nie musimy wcale wydawać fortuny na wyposażenie wnętrz, aby nasz dom był ciekawie i oryginalnie urządzony. Jak w fotografii czy malarstwie kluczową rolę odgrywa gra kolorów, tak w aranżacji wnętrz istotne jest oświetlenie.

Rola światła

W wyniku ogromnego postępu w architekturze oświetleniowej, światło stało się jednym z najważniejszych elementów niemal każdej architektury. Światło jest czymś, co zmienia całkowicie wygląd pomieszczenia; burzy monotonię, przeciętność i nudę, by w ich miejsce postawić różnorodność i pomysłowość. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych form opraw oświetleniowych, wykorzystywaniu takich materiałów do produkcji kloszów, które kiedyś zupełnie nie łączono z oświetleniem. Dzięki temu niektóre z nich pretendują do miana dzieła sztuki.

Tradycja i nowatorstwo w oświetleniu

Współczesne tendencje oraz możliwości technologiczne zupełnie zmieniają tradycyjny model umieszczania jednego punktu światła na suficie. Obecnie może on być umieszczony niemal wszędzie: na ścianach, podłogach, meblach, urządzeniach sanitarnych, schodach itd. Może być ukryty (np. w suficie, za przesłonami z matowych, różnokolorowych tworzyw) lub wyeksponowany efektowną oprawą.

Przełomem jest rozwój technologii LED, która oprócz tego, że pozwala na oszczędzanie energii, to również, dzięki małym rozmiarom, daje potencjał do tworzenia designerskich projektów opraw.

Rodzaj światła dopasowany do rodzaju pomieszczenia

Oświetlenie powinno być dopasowane pod kątem użyteczności danego pomieszczenia. Inaczej zaaranżujemy oświetlenie w kuchni czy gabinecie, gdzie źródła światła powinny być umieszczone tam, gdzie wykonujemy pracę. Nie mogą one znaleźć się za naszymi plecami i muszą dawać jasne i wyraźne światło. Inny rodzaj oświetlenia stosuje się w salonie czy sypialni, gdzie możemy pozwolić sobie na grę światła, regulować intensywność czy barwę światła. Dobrym pomysłem jest ukrycie punktów świetlnych wraz z zainstalowaniem centralnego, górnego punktu używanego przy bardzo uroczystych okazjach. Urządzanie światłem to wydobywanie piękna i ponadprzeciętności z tego, co zwyczajne czy ponure. Światło sprawia, że surowe wnętrze zmienia się w ciepłe ognisko domowe, że kolory ścian i faktur są inne niż za dnia; uwypukla i modeluje przedmioty oraz różne elementy architektoniczne; tworzy klimat i atmosferę wnętrz.

Rate this post