W niewielkim mieszkaniu każdy metr jest na wagę złota, dlatego poświęcamy wiele uwagi na jego zagospodarowanie. Ważne, aby było funkcjonalne i wygodne. Mamy do wyboru wiele aranżacji, które maksymalnie wykorzystują każdy kąt pomieszczenia. Tak urządzone mieszkanie może nas przytłaczać ilością elementów wyposażenia i dekoracji. Podpowiadamy, jakie zastosować sztuczki, aby optycznie powiększyć wnętrze i tym samym zyskać większą przestrzeń, a przynajmniej wrażenie przestronności. Na czym polega optyczne powiększanie wnętrza?

Optyczne powiększanie wnętrza: kolor czyni cuda

Bardzo ważne dla uzyskania efektu przestronności jest utrzymanie wnętrza w jednym stylu i zastosowanie neutralnej kolorystyki. Mieszkanie powinno być utrzymane w jasnej tonacji, stanowiąc tło dla jednego elementu kontrastującego, np. mebli lub ściany pomalowanej na inny kolor. Unikniemy wówczas chaosu. W kolorystyce znana jest zasada, że jasne barwy optycznie powiększają mieszkanie, a ciemnie pomniejszają. Wskazane jest również maksymalne ograniczenie drobnych elementów dekoracji, dodatków, które dają wrażenie przeładowania przedmiotami. Dotyczy to również szczegółów, które na pierwszy rzut oka wydają się nieznaczące, np. uchwyty przy szufladach czy szafach.

Światło

Oświetlenie bardzo mocno kształtuje przestronność wnętrza, dlatego należy poświęcić mu wiele uwagi.  Zazwyczaj w małych pomieszczeniach nie ma miejsca na lampy stojące, toteż dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie opraw halogenowych, rozmieszczonych równomiernie na całej powierzchni. Im jaśniej będzie oświetlone wnętrze, tym korzystniej będzie wyglądać małe pomieszczenie.

Lustra

Lustra i szklane elementy to znany zabieg stosowany w aranżacji małych mieszkań. Umieszczając lustro na całej wysokości ściany, zyskamy wrażenie głębi. Takie ustawienie lustra przedłuży wnętrze i podniesie. Pamiętajmy, że lustro nie powinno zwracać na siebie uwagi bogatą, dekoracyjną ramą.

Meble i dekoracje

Funkcjonalne i nieduże – takie powinny być meble w małym pomieszczeniu. Zamiast dużego narożnika warto postawić małą sofę, natomiast zamiast drewnianego stolika – szklaną ławę. Takie rozwiązanie oszczędzi naszą przestrzeń.