Brama garażowa jest najbardziej przykuwającym wzrok elementem garażu. Powinna być jednak nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna. Aby tak było, warto dobrać ją do rodzaju i usytuowania garażu. Jednym z najważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie bramy, jest sposób jej otwierania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje bram garażowych i dowiedz się, jaka będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe są najchętniej wybieranym typem bram garażowych. Składają się z kilku segmentów – zazwyczaj od 3 do 6 – połączonych zawiasami i zabezpieczonych uszczelkami. Wyróżnia się bramy segmentowe otwierane do góry (skrzydło porusza się wzdłuż prowadnic zamocowanych pod sufitem) oraz – mniej popularne – otwierane na bok (skrzydło zachodzi na ścianę garażu).

Największą zaletą bram segmentowych jest mała ilość zajmowanego miejsca – segmenty bramy wsuwają się do środka, dzięki czemu można montować je nawet przy krótkich podjazdach oraz w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Ponadto są łatwe w obsłudze i bardzo szczelne – dobrze trzymają ciepło, więc są świetnym wyborem w przypadku budownictwa energooszczędnego.

Bramy roletowe

Bramy roletowe, nazywane również bramami rolowanymi czy żaluzjowymi, wykonane są z połączonych przegubowo poziomych listew – stalowych lub aluminiowych. Przesuwają się one po prowadnicach bocznych, nawijając na kasetę umieszczoną nad otworem wjazdowym do garażu. Bramy roletowe mogą być montowane zarówno wewnątrz (wymagane jest wówczas nadproże o wysokości co najmniej 30 cm), jak i na zewnątrz.

Bramy roletowe charakteryzują się podobnymi zaletami co bramy segmentowe – są wygodne w obsłudze oraz bardzo szczelne, dzięki czemu chronią garaż przed utratą ciepła. Po złożeniu zajmują jeszcze mniej miejsca niż modele segmentowe, więc sprawdzają w przypadku garaży, które mają zajętą przestrzeń pod sufitem, a także tych, które są zbyt wąskie, by zmieścić skrzydło boczne.

Bramy rozwierne

Bramy rozwierne są tradycyjnym rodzajem bram garażowych – niegdyś były stosowane powszechnie, dziś nadal są dość często spotykane, ale mimo wszystko powoli odchodzą do lamusa. Bramy rozwierne składają się z jednego lub dwóch skrzydeł, które otwierają się na zewnątrz. Skrzydła zamocowane są na zawiasach na bocznych ościeżnicach.

Z racji tego, że skrzydła bram rozwiernych otwierają się na boki, wymagają one znacznie większej ilości miejsca niż modele segmentowe czy roletowe. Nie są więc polecane w przypadku długich podjazdów oraz garaży wychodzących bezpośrednio na ulicę. Co więcej, podczas śnieżnej zimy przed ich otworzeniem konieczne jest odgarnięcie śniegu. Niewątpliwą zaletą bram rozwiernych jest z kolei ich niska cena.

Bramy uchylne

Bramy uchylne mają najprostszą konstrukcję ze wszystkich rodzajów bram garażowych. Przyjmują postać jednolitego niełamanego skrzydła – stalowego lub aluminiowego – które jest unoszone na prowadnicach: najpierw zachodzi ono nad pojazd, by następnie zostać umieszczone pod sufitem. Ciężar skrzydła bramy uchylnej jest niwelowany za pomocą przeciwwagi.

Bramy uchylne potrzebują więcej miejsca niż modele roletowe i segmentowe, ale mniej niż rozwierne. Są świetnym wyborem w przypadku garaży pojedynczych, gdyż ich szerokość nie przekracza zazwyczaj 3 m. Ponadto są tańsze od bram segmentowych oraz bardziej uniwersalne, gdyż można je montować w pomieszczeniach, w których nadproże ma zaledwie 10 cm. Warto jednak pamiętać, że bramy uchylne są zazwyczaj niezbyt szczelne, a otwierane do góry skrzydło zmniejsza wysokość pomieszczenia o około 20 cm.

Wszystkie opisane powyżej rodzaje bram garażowych znajdziesz w ofercie firmy Mont Bud z Wyszkowa. Jest ona wieloletnim partnerem biznesowym renomowanego producenta bram Wiśniowski. Zajmuje się montażem zarówno standardowych bram, jak i na wymiar. Jeśli nie wiesz, jaki typ bramy garażowej będzie dla Ciebie odpowiedni, pracownicy firmy Mont Bud pomogą Ci w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.

Rate this post