Dobór drzwi do garażu ma istotny wpływ na wygodę w późniejszym użytkowaniu. Wbrew pozorom, nawet do garażu o małej powierzchni można komfortowo wjeżdżać i wyjeżdżać. Istnieje kilka różnych rodzajów bram garażowych, dostępnych w różnych rozmiarach, więc stosunkowo łatwo jest dobrać bramę garażową dostosowaną do potrzeb. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać drzwi do garażu o małej powierzchni.

Zanim wybierzesz bramę garażową

Nawet najlepsza, najdroższa brama garażowa, nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie dostosowana do naszych potrzeb. Musi być ona oczywiście niezawodna i trwała, a także pasować do budynku. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj bramy garażowej, czy to uchylnej, segmentowej, rolowanej czy rozwieralnej, musimy zastanowić się, czy garaż będzie nam służył jedynie do przechowywania samochodu, czy będzie miał on szersze zastosowanie. Rodzaj bramy determinuje sposób, w jaki będzie się ona otwierać, więc jeśli planujemy przechowywać w garażu np. sprzęt ogrodniczy i istnieje potrzeba dostania się do garażu bez konieczności otwierania całej bramy, warto wybrać taką bramę, która nam to umożliwi. Nie bez znaczenia jest także ilość miejsca na podjeździe przed garażem, ponieważ to od tego zależy, czy będziemy mogli swobodnie bramę otwierać. Należy więc tę decyzję dobrze przemyśleć – dzięki temu będziemy mogli komfortowo korzystać z garażu przez wiele długich lat.

Pomiar otworu na bramę garażową – szerokość i wysokość

Bramę garażową montuje się w momencie, gdy garaż jest już całkowicie wykończony, czyli po wylaniu posadzki i otynkowaniu nadproża. Wtedy też znane nam będą dokładne wymiary otworu, w którym docelowo mają znaleźć się drzwi do naszego garażu. Prawidłowy pomiar, jakiego dokonuje się przed zamówieniem bramy, jest kluczowy. Należy zmierzyć zarówno szerokość i wysokość otworu, jak i szerokość filarków po bokach otworu oraz wysokość ściany nad otworem, ponieważ to do nich mocuje się bramę.

Otwór można podkuć, jeżeli ściany nie są zbudowane np. z pustaków ceramicznych, jednak w ten sposób narazimy się na ponowny, nierzadko kosztowny remont. Nie może być jednak mowy o zwężaniu otworu – aby brama garażowa była wytrzymała i bezpieczna w użytkowaniu, wszystkie cztery elementy, które składają się na właściwy pomiar otworu, muszą być stabilne i mocne, czego nie zagwarantuje nam podmurowanie cegły czy nadlanie betonu – zauważa nasz rozmówca, ekspert w firmy Profix-Budownictwo.

Typy bram garażowych oraz ich standardowe wymiary

Producenci bram garażowych oferują ich różne typy w standardowych wymiarach. Oto wymiary poszczególnych typów bram oraz wymagania przestrzenne, jakie muszą zostać spełnione do ich montażu:

  • brama uchylna – zazwyczaj ma do 2,3 m wysokości i do 3 m szerokości. Do montażu wewnątrz garażu potrzeba około 10-12 cm ściany po bokach oraz nad otworem, natomiast aby zamontować ją w otworze, trzeba przeznaczyć około 4-6 cm wysokości ściany. Pusta przestrzeń na podjeździe powinna wynosić co najmniej 1,5 m,
  • brama segmentowa – z reguły ma od 1,9 do 3 m wysokości oraz od 2 do 5,5 m szerokości. Ściana nad otworem, przy sprężynach naciągowych, musi mieć minimum 17 cm wysokości, jeżeli jednak ściana nad otworem jest niższa (nie mniej niż 8 cm), można wybrać bramę z napędem szynowym. Brama segmentowa w wersji bocznej wymaga około 10 cm przestrzeni ściany nad otworem oraz około 20 cm ze ściany bocznej, na której montowany będzie napęd. Nie zajmuje przestrzeni na podjeździe w trakcie otwierania,
  • brama rolowana – to zdecydowanie największy typ bramy garażowej i może mieć nawet do 9 m wysokości oraz 11 m szerokości. Do jej montażu wymagana jest ściana nad otworem o wysokości minimum 30 cm oraz filarek boczny o szerokości około 20 cm. Nie wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni na podjeździe,
  • brama rozwieralna – dwuskrzydłowa – skrzydła są najczęściej wysokie na 2-2,2 m oraz szerokie na 1-1,5 m. Rama ościeżnicy ramy rozwieralnej ma około 4-5 cm szerokości. Na jej skrzydła trzeba jednak sporo miejsca przed garażem. Wymaga około 1,5 m wolnej przestrzeni do swobodnego otwierania.

Garaż o małej powierzchni – brama garażowa na wymiar

Oprócz gotowych rozwiązań możemy zdecydować się także na bramę garażową na wymiar wraz z niezbędnymi akcesoriami. To daje nam gwarancję, że brama będzie odpowiadała wszystkim naszym potrzebom i będzie idealnie dopasowana do wymiarów otworu naszego garażu. Wiele osób decyduje się na bramę garażową na wymiar w momencie, gdy planowana brama okaże się za duża bądź za mała do otworu garażu. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni zrezygnować z upatrzonego typu i tym samym iść na kompromis. Fachowcy z firmy zajmującej się produkcją lub sprzedażą bram garażowych na wymiar wykonają za nas wszystkie niezbędne pomiary. Dodatkową zaletą jest, że tej samej firmie możemy zlecić montaż bramy. To niezwykle ważne, ponieważ montaż bramy garażowej powinien odbywać się zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz zaleceniami producenta, które wykonawcom danej firmy są doskonale znane. Możemy również tym samym, doświadczonym fachowcom zlecić okresowe przeglądy oraz serwis naszej bramy garażowej, co jest niezwykle ważne dla jej bezpiecznego i bezawaryjnego użytkowania. Powierzenie wszystkich tych usług jednej firmie i zdecydowanie się na kompleksową obsługę jest gwarancją wytrzymałości oraz niezawodności bramy garażowej.

Rate this post