Wybierając bramę ogrodzeniową powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na funkcjonalność danego rozwiązania. W przypadku kiedy nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych modeli bramy, czyli bramy przesuwnej bądź dwuskrzydłowej, najlepszym wyborem będzie brama czteroskrzydłowa. Na czym polega to rozwiązanie?

Jak zbudowana jest brama czteroskrzydłowa?

Zgodnie ze swą nazwą brama czteroskrzydłowa zbudowana jest z czterech skrzydeł, połączonych w pary.

Podczas otwierania się bramy na boki, dwa segmenty tworzące parę składają się na wzór harmonijki, nachodząc jeden na drugi – wyjaśnia specjalista firmy Stein-MetalBramy tego rodzaju nie potrzebują prowadnicy, mogą być otwierane ręcznie bądź wyposażone w specjalny napęd otwierający, uruchamiany pilotem radiowym.

Zastosowanie bram czteroskrzydłowych

Bramy czteroskrzydłowe to bardzo pomysłowe rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania bram innego rodzaju, a więc przede wszystkim:

  • Na krótkich podjazdach, na których nie można zainstalować bramy dwyskrzydłowej, otwieranej do środka posesji
  • Kiedy po przejechaniu przez bramę należy skręcić, aby zaparkować
  • Kiedy wzdłuż ogrodzenia znajdują się przeszkody uniemożliwiające otwarcie bramy przesuwnej
  • Kiedy ogrodzenie obok bramy jest zbyt krótkie, by możliwe było otwarcie bramy przesuwnej.

Brama czteroskrzydłowa jest idealnym rozwiązaniem powyższych problemów, ponieważ przy otwieraniu nie zajmuje miejsce wzdłuż ogrodzenia i w dużo mniejszym stopniu wychodzi poza linię ogrodzenia.

Zalety bram czteroskrzydłowych

Głównym plusem bram czteroskrzydłowych jest fakt, że są funkcjonalne i spiszą się nawet w przypadku podwórek niewielkich lub zaprojektowanych w taki sposób, że każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Są również bardzo ciekawym rozwiązaniem pod względem estetyki – w dzisiejszych czasach są wciąż stosunkowo rzadko spotykane, mogą sprawić że nasza posesja zacznie się wyróżniać w sąsiedztwie. Mogą być wykonywane w praktycznie dowolnej stylistyce – na rynku znajdziemy tradycyjne, odznaczające się dużą ilością detali i zdobień, jak również nowoczesne, wykonanie z prostych elementów modele, idealnie wpisujące się w nurt architektury minimalistycznej. Podobnie jak inne rodzaje bram można jest wyposażyć w napęd otwierający.

Wady bram czteroskrzydłowych

Funkcjonalność i oszczędność miejsca poza linią ogrodzenia w przypadku bram czteroskrzydłowych została okupiona zmniejszeniem szerokości bramy przy pełnym otwarciu – spowodowane jest to tym, że segmenty bramy nakładają się na siebie.

Rate this post