Bramy uchylne to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań na rynku bram garażowych. Fakt, że są chętnie wybierane przez klientów wynika z ich licznych zalet. Czym się one charakteryzują i dlaczego warto je wybrać?

Charakterystyka bramy uchylnej

Bramy uchylne to rozwiązanie z jednym stabilnym skrzydłem, które w momencie otwierana unosi się do góry, jednocześnie przesuwając po specjalnych prowadnicach umieszczonych pod stropem garażu – mówi specjalista firmy Transtal. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia otwieranie oraz zamykanie garażu. System otwierania bramy wyposażony jest w dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające niekontrolowanemu opadnięciu skrzydła, które mogłoby się skończyć uszkodzeniem samochodu lub poważnymi urazami. Skrzydło bramy składa się z kilku warstw – zewnętrzna, widoczna warstwa wykonywana jest z blachy o różnych kolorach, dopasowanych do estetyki budynku. Wewnętrzne warstwy skrzydła to izolacja termiczna, która zapobiega nadmiernemu wyziębianiu się wnętrza garażu – dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania garażu, szczególnie jeśli stanowi on integralną część budynku. Bramę uchylną, podobnie jak inne rodzaje bram garażowych można wyposażyć w napęd, umożliwiający zdalne otwieranie i zamykanie bramy przy pomocy kontrolera na fale radiowe. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne w czasie złej pogody.

Zalety bram uchylnych

Bramy uchylne należą do najchętniej wybieranych przez klientów rodzajów bram garażowych. Ich najważniejszą zaletą jest solidność i wysoka trwałość. Skrzydło bramy stanowi jednolitą całość, na jej powierzchni nie ma żadnych łączeń, które mogłyby stanowić ich słaby punkt, tak jak w przypadku bram segmentowych. Otworzenie takich drzwi bez kontrolera lub klucza wymagałoby ogromnego wysiłku i wiele czasu. Drugą istotną zaletą bram uchylnych jest ich klasyczny wygląd. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli oraz kolorów z łatwością można dopasować bramę odpowiednią do reszty elewacji budynku.

Wady bram uchylnych

Niestety, bramy uchylne nie są pozbawione wad. Jeśli zdecydujemy się na nią ze względu na jednolitość skrzydła, gwarantującą wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, musimy liczyć się  faktem, że do otwierania i zamykania bramy koniecznie będzie zapewnienie odpowiedniej ilość miejsca przed garażem. Jest to spowodowane tym, ze unoszące się skrzydło wychodzi do pewnego stopnia przed lico budynku. To sprawia, że bramy uchylne raczej nie sprawdzą się na krótkich podjazdach, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni – podjechanie zbyt blisko bramy i otworzenie jej skończy się zawadzeniem o samochód.

[avg] ([per]) [total] vote[s]