Korzystny wygląd elewacji jest bardzo ważny dla postrzegania całego budynku i podkreślenia elementów jego bryły. Niestety wiele materiałów, które zapewniają atrakcyjne efekty wizualne, jest kłopotliwych w wykorzystaniu, za sprawą swej dużej masy czy długich, skomplikowanych prac montażowych. Dotyczy to m.in. cegły klinkierowej. Choć fasady z niej wykonane są efektowne, to ich montaż jest trudny. Na szczęście cegłę można zastąpić elastycznymi płytkami.

Elastyczne płytki klinkierowe doskonałe naśladujące cegłę

Elastyczne płytki klinkierowe oferują wygląd bardzo zbliżony do tradycyjnej klinkierowej cegły elewacyjnej. Fasada wykonana z takich płytek nie różni się od tej ceglanej. Płytki elastyczne są wykonywane ręcznie, w związku z czym idealnie naśladują cegły formowane metodami tradycyjnymi. Faktura płytek jest bardzo zróżnicowana i każda z płytek różni się od pozostałych detalami – informuje ekspert z firmy HAAKSBERGEN, produkującej elastyczną cegłę klinkierową.

Wielką zaletą elastycznych płytek klinkierowych jest to, że są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów. Można więc za ich pomocą uzyskać rozmaite efekty – od cegły wpadającej w kolor rudawy po modne i atrakcyjne szarości, świetnie pasujące do nowoczesnych budynków.

Fasady wykonane z płytek klinkierowych są bardzo lekkie, ze względu na niewielką grubość i masę użytego materiału. Dzięki temu płytki klinkierowe można układać na różnych podłożach, a gotowa elewacja nie ma dużej wagi i nie obciąża konstrukcji budynku.

Zalety elastycznego klinkieru

Płytki klinkierowe są wykonywane z naturalnych komponentów – piasku kwarcowego i żywic polimerowych. Zapewnia to materiałowi znakomite właściwości użytkowe. Płytki zachowują elastyczność ułatwiającą ich montaż, a jednocześnie są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Cechą charakterystyczną płytek elastycznych jest ich znikoma nasiąkliwość. Oznacza to, że do struktury materiału nie wnika woda. Dzięki temu jest on odporny na zabrudzenia i nieestetyczne przebarwienia. Ze względu na swoją mrozoodporność nie jest także podatny na uszkodzenia związane z niskimi temperaturami.

Elastyczny klinkier nadaje się znakomicie do wykonywania warstwy zewnętrznej przy układaniu termoizolacji podczas docieplania budynku. Może być układany zarówno na styropianie, jak i na wełnie mineralnej. Elastyczne płytki klinkierowe sprawdzą się także jako okładzina kominów. Można ich używać również we wnętrzach, tworząc ciekawe elementy aranżacji, m.in. fragmenty ścian naśladujące stare budownictwo. Płytki nadają się także świetnie do zabudowy kominkowej.

[avg] ([per]) [total] vote[s]