Potrzeba indywidualnej kreacji otoczenia sprawia, że szukamy niestandardowych i ciekawych rozwiązań dla domu. Jeśli należysz do osób, które cenią sobie ponadprzeciętność i poszukujesz inspiracji podsuwających nieszablonowe rozwiązania, być może właśnie dla Ciebie są stworzone drzwi harmonijkowe. Są to drzwi, które dają mnóstwo możliwości dopasowania do aranżacji pomieszczenia, ze względu na materiał, z którego są wykonane.

Drzwi harmonijkowe – hit czy kit?

 – Harmonijkowe drzwi aluminiowe sprawdzają się we wnętrzach. Drzwi te mogą spełniać różne funkcje, od zapewnienia prywatności po uatrakcyjnienie przestrzeni – informuje ekspert z firmy Profiline.

Na pewno są osoby, którym drzwi harmonijkowe kojarzą się z niskiej jakości składanymi drzwiami z PCV, popularnymi w latach 90. Stosowane były najczęściej w celu odgrodzenia kuchni i pokoju dziennego, w mniejszych mieszkaniach miały tę zaletę, że nie zabierały i tak już brakującej przestrzeni. Co odważniejsi stosowali harmonijkę zamiast drzwi łazienkowych. Nie byłoby to złym rozwiązaniem, gdyby nie jej jakość. Drzwi się często nie domykały i zdecydowanie nie zapewniały uczucia komfortu. Jeśli jesteś tą osobą, która na wspomnienie drzwi tamtego typu myśli, że to są właśnie współczesne drzwi harmonijkowe, to odetchnij z ulgą, ponieważ chcemy zaproponować Ci rozwiązanie, które jest trwałe, piękne i różnorodne. Drzwi harmonijkowe składają się z kilku części. Może być ich wiele, będą wtedy przypominać gęstą harmonijkę. Inne natomiast mogą przypominać klasyczne drzwi, z tą różnicą, że będą się składać, przesuwane po suwnicach na boki, a nie otwierać wahadłowo. Do wykonania drzwi harmonijkowych świetnie sprawdza się aluminium.

Drzwi harmonijkowe w projektach wnętrz

Drzwi harmonijkowe odróżnia od klasycznych drzwi to, że nie ma tak naprawdę ograniczeń w dopasowaniu ich szerokości do wnętrza. Przy projektowaniu drzwi klasycznych należy uwzględniać rozmiar skrzydła i dostępności przestrzeni, które będzie ono zajmowało, aby swobodnie mogło się otwierać. W przypadku drzwi harmonijkowych problem braku przestrzeni można rozwiązać, zmniejszając rozmiar skrzydeł przy zwiększeniu ich liczby. W taki sposób możesz mieć drzwi na takiej powierzchni, jaką zechcesz. Dla przykładu chciałbyś mieć otwartą przestrzeń salonu połączonego z kuchnią – świetnie. Są jednak takie sytuacje, w których wolałbyś, aby te dwa pomieszczenia były do siebie oddzielone. Wystarczy, że zamontujesz drzwi harmonijkowe o wybranej szerokości, a mogą one skutecznie oddzielić otwartą wcześniej przestrzeń, przejmując funkcję ściany. Najlepszym materiałem do tego typu konstrukcji jest lekkie i łatwe w pielęgnacji aluminium. Można z niego stworzyć profile, które wypełnione szkłem o dowolnej przezroczystości nadadzą wnętrzu niezwykłego charakteru, uroku, a niekiedy tajemniczej surowości.

[avg] ([per]) [total] vote[s]