Dodatki to bardzo ważny element dekoracji domu. Bez nich wnętrze pozbawione jest charakteru. Jeśli szukasz przedmiotów, które upiększą twoją przestrzeń, warto postawić na ceramikę. Jest zawsze modna i dodaje wnętrzu elegancji. Bardzo różnorodny wybór sprawia, że ceramiczne dodatki można dopasować niemal do każdego stylu. Zobacz, czego nie może zabraknąć w twoim domu!

Ceramika jest ponadczasowa i wszechstronna. Wykonuje się z niej przedmioty zarówno kolorowe i bogato zdobione, jak i bardzo minimalistyczne. Dzięki ceramicznym dodatkom każde wnętrze może nabrać wyjątkowego charakteru.

 Jakie dodatki wybrać?

Ceramikę kojarzymy najczęściej z zastawą stołową. To inwestycja na lata, często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Klasyczna zastawa ceramiczna zazwyczaj jest biała i zdobiona jedynie subtelnymi ornamentami. Najbardziej popularny jest motyw kwiatowy. Jeżeli wolisz nowoczesny styl, możesz wybrać naczynia o nietypowych kształtach (np. kwadratowe) albo wyrazistych barwach (np. czerwone lub czarne).

Dużą popularnością wśród ceramicznych dodatków cieszą się także wazony. To piękne opakowanie dla pięknej zawartości – żywych roślin.

Do klasycznie urządzonego wnętrza najlepiej będą pasowały wazony białe, z dodatkiem złota, w kwieciste wzory. W minimalistycznej przestrzeni ciekawym akcentem może być wazon w intensywnym mocnym kolorze lub z orientalnym motywem – radzi ekspert z firmy Art Paradise.

Skoro jesteśmy już przy roślinach, ciekawym dodatkiem ceramicznym będą również doniczki. W tym przypadku także dostępnych jest wiele wzorów i kolorów, pasujących do różnych stylów. Ciekawie będą prezentować się na przykład doniczki w kształcie antycznych waz.

Sporym zainteresowaniem cieszą się ceramiczne lampy. Możemy wybierać zarówno spośród eleganckich, ręcznie malowanych modeli, stylizowanych na przykład na lampy naftowe, jak i kolorowych, o bardziej nowoczesnych kształtach. Ten dodatek nie tylko rozświetli wnętrze, ale też przyciągnie uwagę.

Od lat polskie domy zdobią również ceramiczne figurki. Zmienia się tylko ich forma, dopasowując się do bieżących trendów. W aranżacji wnętrza możemy wykorzystać większą liczbę małych ozdób i stworzyć z nich ciekawą kompozycję. Z kolei jedna duża figurka może stać się elementem dominującym całe pomieszczenie. Pamiętaj, że tego rodzaju ceramiczne dodatki powinny pasować do aranżacji całego domu.

Rodzaje ceramiki

 Najbardziej eleganckim i klasycznym rodzajem ceramiki jest porcelana. Wykonane z niej dodatki są bardzo wytrzymałe. Dobrej jakości biała porcelana jest uniwersalna i przetrwa kilka pokoleń. Dawniej naczynia wykonane z tego materiału wyjmowano tylko na specjalne okazje. Dziś jednak z porcelany korzysta się też na co dzień, ponieważ lubimy spożywać posiłki w estetycznym otoczeniu.

Coraz więcej osób sięga także po ceramikę artystyczną. Takie dodatki to małe dzieła sztuki, które mogą zupełnie odmienić charakter wnętrza. Każdy produkt jest wykonywany ręcznie, a co za tym idzie staje się unikatowy. Poszczególne egzemplarze delikatnie się od siebie różnią, dzięki czemu widać, że ktoś w ich wykonanie włożył całe swoje serce. Ceramika artystyczna wzbudzi podziw wszystkich gości.

[avg] ([per]) [total] vote[s]