Rośliny to ważny element wystroju każdego domu – nie tylko znacząco poprawiają jego estetykę, ale również pozytywnie wpływają na nasz nastrój i stan zdrowia. Żebyśmy mogli czerpać te korzyści z obecności roślin, powinniśmy najpierw zapewnić im odpowiednie warunku bytowe. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego kwietnika.

Czym jest kwietnik?

Termin „kwietnik” może mieć w mowie potocznej aż trzy znaczenia. Używa się go w odniesieniu do wydzielonej przestrzeni ogródka, obsadzonej kwiatami, pojemnika, w którym rośnie roślina, oraz specjalnej konstrukcji, na której można umieścić jeden lub więcej pojemników. Tematem poniższego tekstu będzie to ostatnie znaczenie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kwietnika?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór kwietników, utrzymanych w różnorodnej stylistyce i wykonanych z różnych materiałów. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się:

  • Estetyką wnętrza – dobrze jest zastanowić się, czy dany kwietnik będzie pasował do stylu pomieszczenia, w którym zamierzamy go ustawić. Kwietniki są dość dużymi meblami, a ponadto dźwigając doniczki z roślinami automatycznie przykuwają uwagę, dlatego powinniśmy zadbać, by nie tworzyły one dysonansu z pozostałymi elementami wystroju. Awangardowe kwietniki raczej nie spiszą się zbyt dobrze w pomieszczeniu urządzonym w stylu klasycznym.
  • Gatunkami i ilością roślin – na rynku znajdziemy kwietniki pojedyncze oraz dostosowane do umieszczenia na nich wielu doniczek. Przy wyborze tych drugich warto wziąć pod uwagę jakie gatunki roślin zamierzamy na nich ustawić – rozłożyste paprocie mogą mocno kłócić się z umieszczonymi obok nich jukami.
  • Rodzaj kwietnika – kwietnik może być zarówno niską, ozdobną podstawką pod większe donice, jak i wysokim słupkiem. Wysokość mebla ma duże znaczenie zarówno dla roślin, jak i naszej wygody. Zbyt wysoki słupek ustawiony zbyt daleko od okna może uniemożliwić roślinie uzyskanie odpowiedniej dla niej ilości światła oraz będzie utrudnieniem przy jej pielęgnacji. Pewne problemy z pielęgnacją sprawiają również kwietniki zawieszane pod sufitem, jednak ich poważnym atutem jest fakt, że nie zabierają miejsca na podłodze.
  • Materiał i technika wykonania – kwietniki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. drewna, tworzywa sztucznego lub metalu i być uformowane przy wykorzystaniu różnorodnych technik. To, który z nich wybierzemy zależeć powinno zależeć od estetyki pomieszczenia oraz warunków w nich panującym. Np. kwietniki metalowe są bardzo odporne na uszkodzenia, obciążenie oraz surowe warunki atmosferyczne, dlatego nadają się również do umieszczenia ich na zewnątrz.

Produkcją eleganckich, metalowych kwietników oraz innych elementów wystroju wnętrz zajmuje się firma Dąstal.