Zasłony różnią się kolorami, wzorami, kształtami, długością, przepuszczalnością światła… Wybór odpowiednich zasłon zazwyczaj nas przerasta, a przecież musimy znaleźć takie, które będą pasowały jednocześnie do ścian, mebli i dodatków! W jaki sposób dobrać zasłony okienne do koloru ścian, aby całe pomieszczenie prezentowało się przyjemnie i ze smakiem? Podpowiadamy.

Zasłony są ważne!

Zasłony, ale też wszystkie inne ozdoby okienne, to zazwyczaj największe dodatki w naszych pomieszczeniach. Już choćby z tego powodu skutecznie przyciągają wzrok. Dodajmy do tego fakt, że zasłony znajdują się przy źródle światła, a ponadto często zerkamy w stronę okna, aby po prostu przez nie wyjrzeć. Zasłony są pod ciągłym ostrzałem naszych spojrzeń.

Jednocześnie, ponieważ zajmują sporą powierzchnię, mają duży wpływ na to, jak wygląda wnętrze. Wpływają też na ilość, natężenie i rozproszenie światła w pomieszczeniu.

Niestety, wybór zasłon nie jest łatwy, ponieważ występują w niezliczonych kolorach, wzorach, krojach i długościach. Różnią się przepuszczalnością światła i sposobem montowania. Czy panują tu jakieś zasady?

Dobieramy zasłony do ścian

Wielu ludzi boi się, że połączenie kolorów będzie „gryzło się” albo szybko zmęczy oczy osoby przebywającej w danym pomieszczeniu, dlatego zapobiegawczo malują ściany na bezpieczny beż, dobierając zasłony w zbliżonym odcieniu – np. jasnobrązowym. To zachowawcze rozwiązanie potrafi skutecznie odebrać cały urok wnętrzu, a także przygnębić jego lokatora. Jak zatem postępować z zasłonami?

Jeżeli chcemy, aby wnętrze było spokojne i stonowane, rzeczywiście dobrze jest dobrać zasłony w kolorze zbliżonym do ścian. Najładniejszy efekt uzyskuje się, wybierając tę samą barwę, jednak o innym stopniu nasycenia. Nie jest natomiast dobrym pomysłem łączenie dwóch odbiegających od siebie odcieni, np. fuksji oraz pudrowego różu – mimo że oba kolory są odcieniami różowego, różnice między nimi są na tyle duże, że w mało którym wnętrzu to połączenie będzie udane.

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie kontrastowych zasłon, ale uwaga! Skontrastowanie dwóch intensywnych barw szybko zmęczy oko. Dobrze prezentuje się intensywny kolor zasłon w otoczeniu łagodnej barwy ścian, np. mocny fiolet przy delikatnych szarościach.

Duży wybór zasłon w różnych kolorach, deseniach i fasonach można znaleźć na www.tendina.pl. Tam też można poprosić o poradę – specjaliści podpowiedzą, jak odmienić wnętrze.