Dawno minęły już czasy siermiężnego PRLu a to co rodzime, polskie i słowiańskie przestało kojarzyć się z tandetą oraz ponurą monotonią. Kosmopolityzm przejadł nam się ponownie a Ludowe wzory goszczą na nowo w naszych domach i innych lokalach. Tyle tylko, że w nieco świeższej, bardziej geometrycznej o nowoczesnej formie. Właśnie takie elementy o nasyconych kolorach i pięknym wzornictwie coraz częściej wybierane są przez osoby zajmujące się aranżacją wnętrz zawodowo. Także każdy z nas w swoim prywatnym domu, choćby i z wielkiej płyty, może sprawić, aby nieśmiertelny „wczesny Gierek” oraz upiorna meblościanka ustąpiły miejsca żywym i świeżym neofolkowym akcentom.

Vox populi, vox dei

Stare łacińskie przysłowie mówi, że „głos ludu to głos Boga”. Czemu zatem właśnie dekoracje ludowe nie miałyby pozawerbalnie wyrażać boskich inspiracji? Sztuka ludowa powstawał zawsze z prostoty i z potrzeby serca. Może bywała nieco naiwna, ale wyrażać potrafiła swoistą niewinność oraz czystość. W tym właśnie tkwił i tkwi po dziś dzień jej niepowtarzalny urok. Szczególnie, że właśnie neofolkowe elementy wyposażenia wnętrz prezentują się po prostu bosko na tle surowych, minimalistycznych współczesnych wnętrz. Neofolkowe grafiki o ciekawych motywach pasowały będą zarówno do pomieszczeń o industrialnym jak i rustykalnym charakterze. A to tylko dwa możliwe typy aranżacji jakie chętnie wybieramy. 

Feministycznie też może być ślicznie

Nie trzeba być od razu tak zwaną wojującą feministką albo sufrażystką palącą na stosie znienawidzone elementy garderoby. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy każdy ubiera się jak mu jest wygodnie. I tak samo ozdabia wnętrza, w których przebywa. A zatem neofolkowe ozdoby na przykład z motywem żeńskiego układu rozrodczego może powiesić sobie na ścianie obecnie każdy. Dlaczego właśnie macica? Ponieważ twórcy tych grafik wspierają m.in. walkę z typowo kobiecymi przypadłościami. To nie jedyny z kobiecych motywów wśród tego rodzaju grafik. A jeżeli kobiece akcenty to nie jest to co najbardziej podkreśli wnętrze właśnie Waszej sypialni, biura, lub kuchni, to pejzaże oraz inne grafiki również są godne uwagi. Wykonane nowoczesną techniką, ale ze staroświeckim motywem. 

Neofolkowe dekoracje

Możecie wybierać motywy zwierzęce, choć niekoniecznie jelenie na rykowisku. Neofolkowe grafiki odzwierciedlają piękne i popularne motywy obecne od setek lat w sielankowym polskim i wiejskim krajobrazie.

Rate this post