Kurz, brud, plamy – nikt nie lubi drobnych zabrudzeń na podłodze w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Co zrobić, gdy zanieczyszczenia pojawią się na wykładzinie PCV? Jak się przed nimi uchronić? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Czym charakteryzują się wykładziny PCV?

Wykładziny PCV są stosowane zarówno w pomieszczeniach obiektowych, jak i mieszkalnych. Charakteryzują się elastycznością, wysoką trwałością oraz dużą odpornością na ścieranie. Te cechy nie chronią jednak wykładziny przed wszelkimi zanieczyszczeniami, ponieważ jest ona codziennie narażona na kontakt z piaskiem, brudem oraz substancjami, które powodują plamy. Trwałe zabrudzenie powierzchni można powstrzymać poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Taki zabieg ułatwia również utrzymywanie bieżącej czystości wykładziny PCV. Wystarczy zastosować się do poniższych zaleceń.

Jak wykonać konserwację wykładziny PCV?

Konserwację wykładziny PCV należy zacząć już po zakończeniu prac montażowych. Pierwszym krokiem jest jednak zastosowanie preparatu do czyszczenia i nałożenie środka do konserwacji. Zakonserwowaną wykładzinę trzeba pielęgnować regularnie – zamiatać, odkurzać i myć za pomocą roztworu zimnej wody i odpowiedniego środka do bieżącej pielęgnacji.

Należy również pamiętać o tym, że wykładzina w pomieszczeniu nie jest eksploatowana równomiernie, dlatego nałożona konserwacja zużywa się najbardziej na ciągach komunikacyjnych. Można ją jednak w tym miejscu wypolerować lub, przy większym zużyciu, odnowić – usunąć starą powłokę środkiem do gruntownego mycia, przemyć kilkukrotnie czystą wodą, a następnie, po wyschnięciu, nanieść nową warstwę środka konserwującego.

Jak usunąć plamy z wykładziny PCV?

Usunięcie drobnych plam możemy przeprowadzić we własnym zakresie, natomiast jeżeli nie mamy odpowiednich środków chemicznych oraz urządzeń wykorzystywanych w procesie konserwacji, takich jak np. odkurzacz wodny lub polerka, warto zlecić tę usługę specjalistycznym firmom – zauważa ekspert z firmy Rafmar, która jest wykonawcą usług remontowych związanych z podłogą, m.in. montażem wykładzin PCV.

Wspomniane drobne zabrudzenia mogą dotyczyć np. pomidora, musztardy lub krwi. W takim przypadku należy nanieść na nie rozcieńczony wybielacz, kilka kropel amoniaku lub octu, pozostawić na czas rozpuszczenia plamy i spłukać czystą wodą. Zabrudzenie powstałe w wyniku wylania długopisu można usunąć za pomocą spirytusu, rdzę da się wyczyścić stosując środek przeciwrdzowy, a plamy po papierosach – alkaliczny środek czyszczący. Na nieco trudniejsze zanieczyszczenie, np. smarem, farbą lub tłuszczem zadziała benzyna ekstrakcyjna.