Obecnie możemy wybierać spośród mnóstwa typów przesłon okiennych: od tradycyjnych firan i zasłon, starych dobrych żaluzji przez rolety aż po tzw. plisy okienne, czyli żaluzje plisowane. Dziś przyjrzymy się tym ostatnim. Z czego bierze się magia tego rozwiązania, jakie daje możliwości i kiedy warto zdecydować się na plisy? Sprawdź, czy ten sposób osłaniania okna sprawdzi się u Ciebie!

Plisy okienne – czym się cechują i gdzie się sprawdzą?

Plisy okienne przypominają rolety, które da się zwinąć w harmonijkę. Są wykonywane z solidnych tkanin o różnym stopniu przepuszczania promieni słonecznych. Montuje się je w świetle szyby. Możliwe jest mocowanie zarówno od górnej, jak i od dolnej krawędzi.

Najważniejszą cechą użytkową plis jest to, że można je zwijać lub rozciągać, pociągając za ruchomą belkę. W ten sposób reguluje się położenie żaluzji plisowanej, a tym samym – ilość światła we wnętrzu oraz także widoczność z zewnątrz. Da się więc zasłonić całe okno albo wybraną jego część. Którą – to jest uzależnione do tego, jaki wariant plisy wybierzemy i gdzie będzie on zamontowany.

Na plisy często decydują się osoby mieszkające na niskich piętrach – mówi przedstawiciel firmy Dario. – Ponieważ można je zamontować od dołu okna, nie trzeba przesłaniać go całego, aby skryć się przed wzrokiem ciekawskich. Jednocześnie nie blokujemy tak dużo światła słonecznego. Jest to więc udany kompromis między prywatnością a dostępem naturalnego światła do domu.

Jeszcze jednym atutem plis okiennych jest ich interesujący wygląd. Estetyczna harmonijka wprowadza do wnętrza geometryczny ład, ale i urozmaicenie. Szeroki wybór kolorów i wzorów tkanin sprawia, że można wybrać plisę, która będzie się pięknie zgrywać z innymi dodatkami.

Warianty plis okiennych

Plisy okienne można dopasować do niemal każdego okna, nawet nietypowego, np. w kształcie trójkąta. Nadają się także do okien dachowych. Żaluzje plisowane są dostępne w wariantach montowanych od dołu i od góry, wyposażonych w jedną lub dwie belki. Plisa o dwóch belkach pozwala odsłonić górę lub dół okna, dzięki czemu o każdej porze dnia osiąga się idealne nasłonecznienie. Zastosowanie dwóch plis daje możliwość odkrycia dowolnego fragmentu szyby. Wszystkie opcje pozwalają na całkowite zasłonięcie okna.

W firmie Dario można znaleźć 16 wariantów żaluzji plisowanych, począwszy od plis jednofunkcyjnych przez plisy dzień-noc (połączenie plisy dekoracyjnej z zacieniającą) aż po przesłony poruszane za pomocą sznureczka, a wreszcie takie, które pasują do okien półokrągłych, trójkątnych, trapezowych czy ściętych ukośnie. Żadna inna przesłona okienna nie daje takich możliwości!