Gdy aranżujemy nasze wnętrza, ważna jest dla nas nie tylko funkcjonalność wyposażenia, które wybieramy, ale także jego estetyka. Coraz częściej odchodzimy od polskiej klasyki z różnych czasów, sięgamy po meble w różnych stylach i lubimy je ze sobą miksować. Chętnie kupujemy meble w stylu skandynawskim, ale to nie jedyny trend, który jest dziś w modzie. Na szczególną uwagę zasługują meble holenderskie, którym w naszym artykule przyjrzymy się bliżej.

Różne oblicza holenderskiego stylu we wnętrzarstwie

O stylu holenderskim we wnętrzarstwie mówi się często, że to zabawa kontrastami. Z jednej strony minimalizm i oszczędność w aranżacji, a z drugiej wyszukiwanie i eksponowanie przedmiotów, które mają swój wyjątkowy charakter. W kontekście wystroju wnętrz w stylu holenderskim mówimy też o stylu wiejskim i stylu bardziej nowoczesnym. Proste meble z litego drewna, meble wykończone naturalnymi materiałami, roślinne motywy w elementach dekoracyjnych – to nawiązania do tradycyjnych, holenderskich domów krytych strzechą. W nowoczesnym holenderskim stylu również stawiamy na meble o prostych konstrukcjach, ale dodatki to już często przerobione antyki o nietypowej kolorystyce, czy nietuzinkowe rękodzieła z odzysku. Holendrzy bardzo cenią sobie ekologiczny styl życia i uwielbiają recykling!

Masywne meble o sporych rozmiarach

Typowe meble holenderskie to przede wszystkim masywne meble o sporych rozmiarach. Są ciężkie, ale za to pojemne. Jak mówią nam przedstawiciele showroom’u wnętrzarskiego Stylowy Kwadrat z Katowic, typowe meble w stylu holenderskim to na przykład fotele o sporych gabarytach, których lokalizację we wnętrzu musimy dobrze przemyśleć, bo to zdecydowanie nie siedziska, które będziemy sobie swobodnie przesuwać z miejsca na miejsce. Meble w stylu holenderskim to także masywne sofy oraz charakterystyczne, bardzo pojemne komody. Jeśli chodzi o kolorystykę, w meble w stylu holenderskim to przede wszystkim meble w stonowanych kolorach ziemi. Meble z naturalnego drewna, z obiciami w kolorze granatu, ciemnych odcieniach zieleni, w kolorze grafitu. W związku z tym, że prawdziwe meble w stylu holenderskim wykonywane są najczęściej z naturalnych materiałów, nie należą do najtańszych, jednak są warte swojej ceny. Można je we wspaniały sposób łączyć zarówno ze wzornictwem nawiązującym do uroków przyrody, jak i ze wzornictwem przemysłowym, które odwołuje się do kubistycznych, prostych, surowych form. Naprawdę polecamy przyjrzeć się temu tematowi – dosłownie, w praktyce, we wnętrzarskim showroom’ie z prawdziwego zdarzenia!