Dla wielu osób narzuta oraz kapa to jedno i to samo i faktycznie tak jest, bo obydwa terminy odnoszą się do dekoracyjnego okrycia łóżka, które dodatkowo spełnia bardzo ważną funkcję, czyli chroni pościel przed zabrudzeniem.  Narzuty i kapy mogą różnić się estetyką wykonania, materiałem, grubością oraz rozmiarem i wzorem, jednak zawsze pozostaną tym samym, czyli niezbędnym i funkcjonalnym dodatkiem do sypialni.

Kapa i narzuta – wszystko, co musisz wiedzieć o modnych tekstyliach

W wielu regionach kraju funkcjonuje jedynie określenie „kapa” w innych „narzuta”, a znajdziemy także osoby, które twierdzą, że kapa może być stosowana jedynie w sypialni, a narzuta np. do przykrywania mebli wypoczynkowych. Tego typu dekoracje tekstylne bywają także dzielone ze względu na grubość materiału, czyli o kapie mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z grubszym okryciem łóżka np. pikowanym lub składającym się z kilku warstw, pomiędzy którymi znajduje się lekkie wypełnienie; o narzucie mówimy wówczas, gdy myślimy o lżejszej, często wykonanej z wełny lub syntetycznych włókien tkaninie, która przeznaczona jest także do okrywania sofy.

Narzuta i kapa to tak naprawdę to samo. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z pięknym i funkcjonalnym nakryciem na łóżko, które można także wykorzystać w celu przykrycia narożnika lub kanapy. Warto wiedzieć, że dekoracje tekstylne są najszybszym i najtańszym sposobem na odmienienie wyglądu każdego wnętrza, wprowadzenie do niego klimatycznego spokoju lub tchnięcia życia w nudną i przytłaczającą przestrzeń. To, czy narzuta lub kapa uspokoi aranżację, czy ją ożywi, zależy od rodzaju wybranego materiału, jego koloru oraz wzoru – wyjaśnia ekspert z firmy Homello.

Dobrze dobrana narzuta tworzy wnętrze

Narzuta może tworzyć wyjątkowy klimat w każdym pomieszczeniu. Jej głównym zadaniem jest ochrona łóżka oraz pościeli przed zabrudzeniem i osiadaniem kurzu. Warto o tym pamiętać, bo idealnie czysta pościel wpływa na komfort snu i pozwala w pełni zregenerować utracone siły. Jest to szczególnie ważne dla alergików – w tym przypadku nie tylko pościel powinna być antyalergiczna, ale także zakrywająca ją narzuta. W sklepach z tekstyliami bez problemu kupimy antyalergiczne narzuty, które można utrzymać w idealnej czystości dzięki możliwości prania w domowej pralce.

W przypadku narzuty stosowanej np. w salonie jej głównym zadaniem jest ochrona tapicerki meblowej przed poplamieniem. Warto wiedzieć, że zmiana wyglądu narzuty wpływa na aranżację każdego pomieszczenia i pozwala dowolnie kreować jego wygląd. Decydując się na mocny akcent kolorystyczny lub wzór szybko ożywimy wnętrze i nadamy mu indywidualny styl. Stonowana kolorystyka tworzy ciepły i przytulny klimat, który w szczególności doceniamy jesienią oraz zimą.

[avg] ([per]) [total] vote[s]