Czasem nieco obawiamy się czerwieni ze względu na jej intensywność i wpływ na samopoczucie. Warto jednak znaleźć w sobie nieco odwagi – kolor czerwony we właściwie dobranym odcieniu znakomicie prezentuje się we wnętrzach tradycyjnych, wiktoriańskich, ale także nowoczesnych i country.

Kolor czerwony jest jedną z barw, której staramy się używać szczególnie ostrożnie. Ze względu na oddziaływanie na nastrój i psychikę człowieka oraz wyjątkową intensywność czerwieni staramy się jej nie nadużywać, aby nie stworzyć męczącego i przytłaczającego wnętrza. Ozdobienie pokoju elementami czerwonymi wymaga odwagi i nieco zaufania do własnego poczucia smaku. Jednak jeśli będziemy używać tej barwy w mądry i przemyślany sposób, uda nam się stworzyć wnętrze przytulne, ciepłe i eleganckie.

Czerwień w dobrym stylu

Zanim zdecydujemy się na konkretny odcień, weźmy pod uwagę architekturę naszego mieszkania oraz nastrój, jaki chcielibyśmy w nim wytworzyć. Style tradycyjny i wiktoriański wymagają głębszego tonu czerwieni. Ciemny, nawet wpadający w bordo kolor znakomicie pasuje do takich aranżacji. Z kolei we wnętrzach nowoczesnych dobrze wyglądają czerwienie jasne w podstawowych odcieniach. Taki wariant harmonizuje z prostotą wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym. Natomiast zwolennicy stylu country raczej zdecydują się na miękkie, bardziej kredowe tony.

W sypialni odpoczywamy

Kolor czerwony nadaje się do wielu różnych elementów domu i może być używany na różne sposoby. Ze względu na swój zmysłowy i romantyczny charakter, świetnie sprawdza się w sypialni. Użycie tej barwy nada odpowiedni nastrój wnętrzu. Starajmy się jednak nie używać odcieni zbyt jaskrawych, ponieważ dodają one energii i pobudzają do działania, co może być niezbyt wskazane, gdy chcemy po prostu położyć się i odpocząć po całym dniu pracy. Najlepiej zdecydować na odcienie stonowane, raczej ciemniejsze niż jaśniejsze.

W jadalni na apetyt

Badania wykazały, że kolor czerwony pobudza apetyt, jest więc bardzo praktycznym wyborem na ściany w jadalni. Głęboka, bogata czerwień na ścianach, do tego ciemne, najlepiej drewniane meble stworzą wrażenie wyrafinowania, elegancji, a nawet odrobiny powiewu historii sprzed kilkuset lat.

W akcentach i w parach

Jeśli nie jesteśmy przekonani do malowania całych ścian na czerwono i dodawania dużych elementów, pomyślmy o niewielki akcentach. Czerwona waza, dywanik, zasłonka czy poduszka na tyle wpłyną na zmianę aranżacji wnętrza, że dodadzą mu uroku, a nam energii i zapału do działania. Kolor czerwony bardzo dobrze wygląda w połączeniach z czernią i bielą. Takie wnętrze zyskuje na elegancji i nieco na kobiecości. Jednak nie tylko te barwy dobrze współgrają z czerwienią. Żółty, niebieski, pomarańczowy, fioletowy, różowy, zielony i złoty to również dobrzy kompani czerwonego. Jeśli zależy nam na dość sporym akcencie czerwieni, ale obawiamy się czerwonych ścian, pomyślmy o dużym, perskim dywanie. Jego orientalny wzór i charakter wprowadzi do pokoju sporo energii i elegancji, a jednocześnie nie będzie na tyle śmiały, by przytłaczać lub męczyć przebywające w nim osoby.