Wewnętrzne osłony okien to standard od dawien dawna – chronią nas przed nadmiarem promieni słonecznych i chronią naszą prywatność. Dotyczy to nie tylko naszych domów i mieszkań, ale i mnóstwa innych przestrzeni w budynkach. Od pewnego czasu uciążliwe dla większości z nas firany i zasłony zastępujemy wygodniejszymi systemami osłon okiennych od wewnątrz. Ogólnie nazywamy je roletami i żaluzjami. W naszym artykule zgłębimy ten temat, przedstawiając konkretne rozwiązania.

Przegląd nowoczesnych rolet wewnętrznych – różne warianty

Przejdźmy od razu do rzeczy i zacznijmy od najprostszego wariantu rolet wewnętrznych: od rolet tekstylnych. To rolety w zabudowie, wolnowiszące lub w wersji mini – tkaniny wykorzystywane w takich roletach dostępne są w przeróżnych kolorach, które można ze sobą dowolnie komponować; mogą mieć różną gramaturę, przepuszczalność światła i różne zdolności odbijania i absorpcji promieni. Podobnie jest zresztą z tkaninami wykorzystywanymi w innych roletach. W kolejnym rozwiązaniu – roletach dzień noc – stosuje się podwójną tkaninę, która składa się z naprzemiennych, poziomych pasów. Roleta dzień noc pozwala na dostęp światła w dowolnym stopniu, przy czym zaznaczmy: może całkowicie zaciemnić wnętrze.

Następny rodzaj rolet wewnętrznych to rolety rzymskie, o których działaniu opowiedzieli nam językiem fachowców przedstawiciele firmy MARXUS z Tarnowa. Rolety rzymskie są uszyte tak, by co 25–30 cm w materiale rolety znajdował się tunel z poprzeczkami. Sterowanie rolet odbywa się za pomocą mechanizmu koralikowo-łańcuszkowego. Mechanizm blokujący pozwala na zatrzymanie rolety w dowolnym punkcie. Podczas podnoszenia rolety rzymskie układają się w eleganckie zwoje. Dół rolet można dodatkowo ozdobić falbanami, frędzlami lub pasem innej tkaniny.

Przegląd nowoczesnych żaluzji z różnych materiałów

Jeśli chodzi o tkaninowe wewnętrzne osłony okienne, ale już z kategorii żaluzji, ich najbardziej znane rozwiązanie to żaluzje pionowe z obrotowymi pionowymi lamelami – kojarzymy je przede wszystkim z biur i banków, choć rzecz jasna możemy takowe montować w przeróżnych wnętrzach.

Dalej mamy żaluzje panelowe, inaczej zasłony panelowe, które z języka angielskiego nazywamy panel trackami. Mówiąc w dużym uproszczeniu: to szerokie pasy tkaniny (40-100 cm) poruszające się po wielotorowej szynie. A teraz jedne z najciekawszych osłon pod względem funkcjonalności: żaluzje plisowane, nazywane też plisami. Omawianymi plisami możemy zasłonić dowolny fragment okna. Ze względu na konstrukcję, kilkanaście wariantów żaluzji plisowanych, to najlepsze rozwiązanie na okna w kształcie okręgu, trójkąta, czy trapezu. Wśród wewnętrznych osłon okien do wyboru mamy jeszcze poczciwe żaluzje poziome z aluminiowymi lamelami i żaluzje poziome z drewnianymi lamelami. Wybór wewnętrznych osłon okien jest spory, prawda?

Rate this post