Rolety plisowane wyróżniają wyjątkowe walory estetyczne. Dobrze prezentują się zarówno we  wnętrzach nowoczesnych, jak i pomieszczeniach w klasycznym stylu. Szeroki asortyment tych elementów sprawia, że są one jednymi z najczęściej wybieranych detali o funkcji zasłaniania okien. Największą zaletą tych rozwiązań jest możliwość ich podnoszenia i opuszczania zarówno od dołu jak i od góry. Jak to wygląda w praktyce?

Mechanizm działania rolet plisowanych

Konstrukcja rolet plisowanych jest zaplanowana tak, aby użytkownik mógł ich użyć w sposób tradycyjny albo też zasłonić tylko dolną lub dowolną część okna.

Roleta składa się z materiału złożonego w tzw. harmonijkę, który jest przeplatany sznurkiem stabilizującym jego pozycję. Sterowanie elementów odbywa się za pomocą wygodnych uchwytów, zainstalowanych na dolnej jak i górnej listwie. Mechanizm jest więc oparty na elastycznej regulacji położenia, która zapewnia swobodne i  łatwe ustawienie dowolnej pozycji rolet – na wybranej przez siebie części szyby.

Dodatkową korzyścią tego nowoczesnego rozwiązania jest możliwość zachowania prywatności w mieszkaniu przy jednoczesnym dopływie światła z górnej części szyby. Jest to niewątpliwą przewagą plisowanych konstrukcji nad klasycznymi roletami opuszczanymi do dołu.

– W praktyce wygląda to tak, że powierzchnia okna może być zasłonięta tylko w kilku centymetrach w górnej, dolnej lub środkowej części szyby. Umożliwia to skuteczną ochronę przed słońcem wpadającym do pomieszczenia pod różnymi kątami – informuje pracownik firmy Bilof z Bielska-Białej.

Jakie są dokładne zalety stosowania rolet plisowanych?

Oprócz ciekawego efektu wizualnego w oknie zaletami montażu rolet plisowanych są m.in.:

  • lekkość konstrukcji,
  • dowolne ułożenie rolety w oknie,
  • nowoczesny wygląd,
  • mnogość kolorów,
  • możliwość wyboru rolet bardziej lub mniej przepuszczających światło słoneczne,
  • prosty montaż bez ingerencji w konstrukcję okna,
  • łatwe czyszczenie tkaniny,
  • łatwa regulacja promieni świetlnych docierających np. do telewizora,
  • swobodny dostęp do szyb np. w celu ich umycia,
  • możliwość zastosowania elektrycznego napędu rozwijającego.

Jak dostosować rodzaj rolety plisowanej do rodzaju okna i wnętrza?

Aby dostosować roletę do wybranych okien, wystarczy podać dystrybutorowi ich wymiary. W  przypadku niestandardowych kształtów wykonuje się takie detale na zamówienie.

Jeżeli użytkownik chce skutecznie odizolować wnętrze od światła słonecznego, warto wybrać ciemne materiały o niskiej przepuszczalności promieni. Jeśli jednak chodzi tylko o częściową osłonę oraz większą prywatność w domu – wystarczą cienkie i estetyczne surowce w pastelowych i stonowanych kolorach.

Rate this post