Wielu z nas zamieszkuje małe mieszkanie, często nieprzekraczające pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Unikajmy podstawowych błędów, które mogą zepsuć jego wizerunek.

Powiększanie małego pomieszczenia

Nieprawidłowe zaprojektowanie małego mieszkania może przytłoczyć domowników, a samo mieszkanie – uczynić niekomfortowym. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji? Na początku zatroszczmy się o kolorystykę. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia. Ważne, aby wnętrze było jednolite i jednokolorowe – przesyt w tym wypadku może przytłaczać. Możemy wykorzystać różne techniki, które tworzą iluzję, np. fototapety albo lustra ścienne. Wybierzmy również odpowiednie meble – powinny być jak najbardziej pakowne. Starajmy się wykorzystać całą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są meble zamawiane pod wymiar, które sięgną aż pod sufit, dając dodatkowe miejsce na przechowywanie. Nie zapomnijmy również o dobrym oświetleniu. Przejrzyste i jasne wnętrza gwarantują oczekiwany efekt przestronności.

Podstawowe błędy w aranżacji

Aranżując małe mieszkanie, popełniamy podstawowe błędy, których możemy uniknąć. Pierwszym błędem w projekcie jest zła kolorystyka. Wiele osób decyduje się na mocne, intensywne kolory, które optycznie pomniejszają przestrzeń i wprowadzają chaos. Ciepła kolorystyka sprawi, że będziemy przytłamszeni. Rozwiązaniem jest zastosowanie kolorów pastelowych bądź zimnych. Kolejnym błędem jest zasłanianie okien. Małe mieszkanko powinno być jak najbardziej rozświetlone naturalnym światłem. Również ważne jest oświetlenie w domu – powinno dawać jak najmocniejsze światło, nie może być za ciemne! Nie trzeba dodawać, że wielkim błędem jest bałagan. Starajmy się, aby mieszkanie było zawsze uporządkowane.