Barwy potrafią kształtować nasze samopoczucie, emocje i nastroje, a także motywować nas lub zniechęcać do określonego działania. Dzięki nim jedne wnętrza będą sprzyjać koncentracji, skupieniu i wysiłkowi intelektualnemu, inne zaś odpoczynkowi, a kolejne rozrywce. Zatem, na jaki kolor pomalować gabinet, aby dobrze nam się w nim pracowało? Uzależnione to będzie od rodzaju pracy, którą mamy w nim wykonywać. W zależności od tego, czy będzie to nauka, praca analityczna czy tworzenie artystyczne, każde z nich potrzebuje innej kolorystycznej oprawy wnętrza. Jakiej? Przekonajmy się sami.

Warsztat artysty

Artyści kojarzą nam się z wielobarwnością, dlatego też pokój do pracy artystycznej możemy urządzić w barwny i wyrazisty sposób. Aby zmotywować się do działania, wzmocnić kreatywność i pobudzić wyobraźnię, użyjmy zdecydowanych kolorów, którymi pokryjemy całe ściany lub jedynie ich fragmenty, tworząc barwne kontrasty.  Na bok odsuńmy beże, czernie czy biele, a pokój do pracy artystycznej pomalujmy na żółto i zielono. Żółty bowiem sprzyja nowym myślom i koncentracji, zielony zaś – ożywia i pobudza do działania, ale działa też uspokajająco, wręcz kojąco. Patrząc na żółte i zielone ściany, poczujemy się zrelaksowani i łatwo nam przyjdą do głowy nowe pomysły – co ważniejsze, będziemy zmotywowani, aby je wcielić w życie. Pamiętajmy jednak, aby używać raczej jasnych barw niż ciemnych. Te pierwsze rozweselają i mobilizują  do aktywności, te drugie – przygnębiają i, działając depresyjnie, zniechęcają do wszelkich działań.

Gabinet analityka

Jeżeli pokój do pracy służy nam do działań analitycznych, wybierzmy spokojny, stonowany kolor ścian. Skupieniu i aktywności intelektualnej służyć będą jednolite ściany pomalowane na kolor beżowy czy szary. Dobrym pomysłem będzie także pokój do pracy osnuty błękitem, barwa ta ma bowiem wpływ na spostrzegawczość i analityczność.

Wartym rozważenia kolorem jest żółć, nazywana barwą naukowców, ponieważ pobudza intelekt, poprawia refleks i sprzyja koncentracji. Dlatego jasnożółty pokój do pracy może nam pomóc w naszych analizach. Pamiętajmy: stonowane i nieintensywne kolory nie będą rozpraszały naszej uwagi, a pozwolą nam się skupić na stojących przed nami zadaniach. Temu celowi służyć ma również jednolita barwa ścian – nie jest to jednak zasadą. Gdy zechcemy łączyć barwy na ścianach naszego gabinetu, zachowajmy zrównoważoną, spokojną tonację i nie czyńmy z jednego koloru dominanty.

Miejsce do nauki

Nauka wymaga od nas skupienia i koncentracji połączonych z chęcią do działania i motywacją. Takie połączenie uzyskamy, zestawiając ze sobą jakiś jasny kolor z akcentem o intensywniejszej barwie. Ściany pomalujmy zatem na biało, a na tym tle umieśćmy pastelowy żółty lub pomarańczowy ornament. W ten sposób umożliwimy sobie skoncentrowanie się na zadaniu i chęć do nauki.  Unikajmy jednak w pokoju do nauki ciemnych barw, które przygnębiają i działają demobilizująco, siejąc zniechęcenie.

Wybór koloru pokoju do pracy wymaga określenia, jaką czynność będziemy w nim wykonywać. Do czego zatem będzie służył nam pokój do pracy? Czy będziemy się tu uczyć? Może jednak tworzyć? A może przeprowadzimy analizy? Zależnie od odpowiedzi na te pytania, ściany pokoju powinny zdobić inne barwy, ponieważ każda z tych aktywności wymaga innego kolorystycznego otoczenia.