Coraz częściej naszą pracę wykonujemy w domu. Zdalne redagowanie artykułów lub ich pisanie, sprzedaże na Allegro czy e-Bay-u, telemarketing, a nawet składanie długopisów – każde z tych zajęć wymaga odpowiednich warunków, które umożliwią właściwe wykonywanie związanych z nimi obowiązków. Zapewnić je może praktycznie i wygodnie urządzone domowe biuro. Jak je zagospodarować, aby stanowiło miejsce owocnej, a jednocześnie spokojnej pracy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Meble to podstawa

Domowe biuro wyposażmy w praktyczne i dopasowane do naszych potrzeb meble. Przede wszystkim umieśćmy w nim biurko – główne miejsce naszej pracy. Dobierzmy je niezwykle starannie. Najlepszym pomysłem będzie model z regulowaną wysokością i kątem nachylenia blatu – idealnie dopasujemy go do wymagań naszego ciała, toteż spędzając przy nim długie godziny, nie nadwerężymy kręgosłupa  i zachowamy prawidłową postawię ciała.

Zadbajmy również, aby blat biurka nie był błyszczący, a matowy. Uchronimy się w ten sposób przed zmęczeniem wzroku, spowodowanym odbijającym się od lśniących powierzchni światłem.

Domowe biuro wyposażone będzie zapewne w komputer i połączony z nim sprzęt. Upewnijmy zatem się przed zakupem biurka, że posiada ono specjalne nadstawki na tego typu urządzenia. Jeżeli nie, zorientujmy się, czy można je do niego dokupić lub czy biurko nadaje się do rozbudowania.

Do wybranego biurka dobierzmy odpowiednie krzesło biurowe z regulowanym siedziskiem i oparciem. Dzięki właściwemu siedzeniu unikniemy bólu pleców, karku oraz szyi będących konsekwencją długotrwałej pracy w jednej pozycji.

Domowe biuro powinno mieć także regały na dokumenty, a także mobilne pojemniki przeznaczone do chowania w nich podręcznych przedmiotów. Pozwolą nam one zachować ład i porządek w naszych rzeczach i papierach.

Oświetlenie sprzyjające pracy

Aby efektywnie nam się pracowało, nasze domowe biuro musi być dobrze oświetlone. Postawmy zatem na biurku lampkę, która rozjaśni wszystko w zasięgu naszego wzroku. Żeby nie zasłaniać sobie światła, ustawmy ją po lewej stronie, gdy jesteśmy praworęczni, zaś po prawej – gdy piszemy lewą ręką.

Uporządkowana przestrzeń

W chaosie i bałaganie nie będziemy pracować zbyt wydajnie. Z tego powodu nasze domowe biuro powinno być zawsze uporządkowane. Pomogą nam w tym segregatory czy skoroszyty, porządkujące dokumenty, podpisane i umieszczone, najlepiej w kolejności alfabetycznej, na regale czy na półce.  Niezwykle praktycznym przedmiotem pomagającym zaplanować dzień będzie korkowa tablica z przypiętymi do niej zadaniami do wykonania czy z ważnymi numerami telefonów, pod które mamy tego dnia zadzwonić. Dzięki takiej tablicy nie zapomnimy o niczym.

Pilnujmy, żeby wszystko znajdowało się zawsze na swoim miejscu w naszym biurze. Przykładowo, długopisy ułóżmy do przeznaczonego na ich przechowywanie pojemnika, zaś w zasięgu ręki połóżmy telefon. W ten sposób zawsze będziemy wiedzieć, gdzie co leży i w razie potrzeby łatwo to odszukamy.

Dodatki

Czym jest biuro bez zielonej rośliny albo zdjęć rodziny stojących na biurku czy też oprawionych w ramki dyplomów zdobiących ściany?  Tego typu dodatki poprawiają nasze samopoczucie i sprawiają, że w miejscu pracy czujemy się bezpiecznie i wygodnie. Co więcej, ozdoby te swoją obecnością zmotywują nas do pracy, podnosząc tym samym jakość jej wykonywania.

Idealne miejsce

Powyżej opisanymi sposobami możemy urządzić każde wnętrze, jednakże najlepiej na biuro domowe wybierzemy nieużywane pomieszczenie. Dany pokój będzie służył jedynie do pracy, zatem będziemy mogli przyjmować w nim obecnych i potencjalnych klientów.

Gdy nie możemy przeznaczyć na biuro domowe oddzielnego pomieszczenia, wydzielmy sobie miejsce do pracy, odgradzając je od reszty ścianką działową, regałem na dokumenty czy dekoracyjnym parawanem.  Zapewnimy sobie prywatność i odizolowanie od spraw domowych w chwili zajmowania się sprawami zawodowymi.

Autor: Anna Jaroszewicz