Wnętrza polskich domów widziały już niemal wszystko. Jeszcze całkiem niedawno dominowały w nich boazerie czy papierowe tapety. Jednak obecnie zostały one zastąpione przez bardziej minimalistyczny sposób wykończenia ścian. Mowa tu o betonie architektonicznym, który jak podkreślają projektanci, jest świetnym pomysłem na zaaranżowanie różnego rodzaju wnętrz.

Beton architektoniczny – co to takiego?

Mimo wielu podobieństw beton architektoniczny różni się od tego, który jest używany do wylewki czy do stawiania fundamentów. Może mieć formę płyt, ale zdecydowanie lepiej, jeżeli ma postać masy. Taki beton pozwala uniknąć zbytniego obciążenia konstrukcji.

Służy on do tego, aby pokrywać ściany wewnątrz domów, ale także ich elewacje. Może mieć różne zabarwienie oraz fakturę. Aby ściana wykończona betonem wyglądała tak, jak życzył sobie tego właściciel mieszkania, musi zostać on właściwie nałożony.

Zaletą tego materiału jest jego uniwersalny wygląd. Można go zastosować w pomieszczeniach urządzonych dowolnym stylu – zawsze będzie komponował się z aranżacją wnętrza.

Beton architektoniczny ma inną fakturę oraz porowatość niż materiał wykorzystywany do tworzenia konstrukcji budowlanych. Przekłada się to na jego estetyczny i schludny wygląd.

Beton architektoniczny stał się w ostatnim czasie ulubionym materiałem służącym do wykończenia ścian. Trudno się temu dziwić, gdyż przemawiają za tym jego prosty, ale bardzo elegancki wygląd, wytrzymałość i niepowtarzalny klimat, który wnosi do wnętrza. Poza tym pasuje on do mieszkań urządzonych nowocześnie i nieco bardziej tradycyjnie – mówi ekspert z firmy FarbArt.

Jak można wykorzystać beton architektoniczny w mieszkaniu?

Beton architektoniczny mimo swojego surowego charakteru świetnie pasuje do wnętrz mieszkań. Warto pomyśleć o jego zastosowaniu nie tylko w salonie.

Beton ten może pokrywać wszystkie ściany, ale dobrze komponuje się z jasnymi i czarnymi płaszczyznami. W ten sposób można sprawić, że wnętrze nabierze loftowego charakteru. Nie można zapominać o tym, że właśnie industrialny styl jest trendem, który rządzi w branży wnętrzarskiej już od kilku lat.

W ten sposób mogą być także udekorowane ściany w kuchni, a nawet w łazience. Beton jest ciekawą alternatywą dla przedpokoju. Harmonijnie komponuje się z mieszkaniami urządzonymi w minimalistycznym skandynawskim stylu. Można również dzięki niemu przełamać tradycyjny charakter pomieszczenia.

Beton architektoniczny może mieć jaśniejszy bądź ciemniejszy odcień. Dlatego może rozjaśnić wnętrze lub wprowadzić do niego intymny nastrój.