Metraż mieszkania może być atutem lub znacznym utrudnieniem dla jego właścicieli. Powszechnie uważa się, że tylko dużą przestrzeń można funkcjonalnie i, co równie ważne, stylowo zaaranżować. Okazuje się, że istnieją triki na to, aby nawet niewielkie mieszkanie było wygodne, modne oraz przystosowane do potrzeb jego mieszkańców. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich. Sprawdź, czy je znałeś.

Jak można powiększyć małe mieszkanie?

Właściciele małych mieszkań, szczególnie tych w nowym budownictwie, ale i w starszych blokach, często skarżą się na małe i nieustawne pomieszczenia. Jednak istnieje prosta rada, jak sprawić, aby miejsca było zdecydowanie więcej.

Pierwszym krokiem jest ocena, które ze ścian są ścianami nośnymi, a które działowymi. Te drugie zajmują sporo miejsca, a ich usunięcie pozwala na stworzenie przestronnych pomieszczeń. W ten sposób można połączyć kuchnię z salonem, ale też z korytarzem. Nie trzeba się obawiać, że rozwiązanie takie wprowadzi wrażenie chaosu. Strefę jadalną od strefy wypoczynku można oddzielić różnymi kolorami ścian, dywanami i dodatkami.

W nieco bardziej komfortowej sytuacji są właściciele mieszkań w kamienicach. Wysokie pomieszczenia sprzyjają temu, aby stworzyć w nich antresolę. Dzięki temu można zaaranżować nastrojową sypialnię lub kącik do czytania.

Mały metraż mieszkania można niekiedy zamienić w jego atut. Reorganizując układ pomieszczeń czy tworząc nowe pokoje, można niebanalnie i wyjątkowo zaaranżować przestrzeń. Sprawia to, że domownicy staną się właścicielami oryginalnego oraz stylowego mieszkania” – mówi ekspert z Comfy Life.

Jak funkcjonalnie zaprojektować wnętrze małego mieszkania?

Aranżacja wnętrza mieszkania oznacza także dobór odpowiednich mebli oraz dodatków. To właśnie one budują jego charakter i decydują o tym, czy będzie ono funkcjonalne.

W małym salonie lepiej zrezygnować z ciemnych i ponurych kolorów. Warto postawić na jaśniejsze barwy, pastele, które można przełamać dodatkami w intensywnych odcieniach. Chcąc zyskać w salonie miejsce do przechowywania, można umieścić tam stylowy kredens, małą komodę i regał na książki. Jeżeli pomieszczenie to ma pełnić funkcję jadalni, powinien znajdować się w nim niewielki stół, który można rozłożyć.

Do małej sypialni dobrze wybrać pojemną szafę do zabudowy, która zmieści garderobę domowników. Ciasny korytarz można powiększyć przy pomocy dużego lustra i oświetlenia. Zbyt mała kuchnia wyda się bardziej przestronna, jeżeli zostaną w niej umieszczone szafki z jasnymi frontami.

Projektując małe wnętrze, nie można przesadzić z ilością dodatków oraz dekoracji. Mogą one przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i przytłoczyć pomieszczenie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]