Niektóre piękności kwiatowe prezentują się doskonale, kiedy stoją samotnie, natomiast wzmacniają swoją siłę dopiero w towarzystwie innych roślin.

Rośliny pokojowe możemy porównać do żywych rzeźb, każda z nich oddziałuje indywidualnie. Warto jest starannie przemyśleć gdzie umieścimy rośliny, aby się jak najlepiej prezentowały.

Najpierw rodzi się pytanie, czy dana roślina będzie lepiej wyglądała pojedynczo, czy w kompozycji z innymi roślinami. Niektóre, niepozorne, delikatne przyciągają wzrok dopiero w połączeniu z innymi.

Rośliny – artyści na scenie

Niektóre rośliny stają się naprawdę wielkie dopiero wówczas, kiedy występują samotnie na eksponowanym miejscu.

Zachwycające olbrzymy

Szczególnie okazałe rośliny jak drzewa pokojowe, palmy, rozłożyste krzewy i inne wybujałe rośliny drzewiaste pięknie prezentują się same.

Również dobrze prezentują się gęste rośliny pnące o dużych liściach, takie jak scindapsus i niektóre gatunki filodendronów, które prowadzimy na podpórkach z mchu. Jako dorosłe egzemplarze potrzebują dużo miejsca.

Wyraziste kształty

Jeśli rośliny krzewiaste postawimy pojedynczo, będą tworzyły wyraźne akcenty i przyciągały spojrzenia. Najlepiej ustawić je na niewielkim podwyższeniu lub kwietniku. Do grupy tej należą rośliny o dużych liściach, rośliny z pięknymi kwiatami, np. hortensje, pnącza kwitnące, których pędy można formować na podporach.

Małe jest piękne

Nawet małe niepozorne rośliny będą efektowne, jeżeli je właściwie wyeksponujemy i umieścimy na scenie.

Zgranie w zespole

Ustawiając doniczki parami, możemy uzyskać wiele ciekawych form. Aranżacja jest prosta, próbujemy dowolnie. Jeżeli chcemy posadzić w jednym pojemniku kilka różnych gatunków, musimy się zastanowić, co do czego pasuje. Rośliny powinny mieć podobne wymagania, a kiedy podrosną nie mogą się zagłuszać. Możemy osiągnąć piękne efekty, łącząc krzewy z roślinami zwisającymi.

Kontrast i harmonia

Grupując rośliny, przestrzegamy dwóch podstawowych zasad kompozycji:

  • łączenie różnych kolorów i kształtów, np. jeżeli pod szlachetnym kwiatem hibiskusa posadzimy dużo drobnych, niebieskich kwiatków goryczki tropikalnej
  • zestawienie w tej samej tonacji z roślin o podobnych barwach i formach, przy czym wszystkie powinny mieć jedną cechę wspólną: wielkość i formę liści albo kwiatów