Nieduże przestrzenie mają wiele wad, ale również i zalet. Ich urządzanie i dekorowanie może przysporzyć sporo trudności, jednak jest to również wyzwanie, z którego czerpie się satysfakcję. Szczególnie widząc efekt swojej pracy, jeśli zajmuje się tym samemu. Większość salonów meblowych oferuje również wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym możesz praktycznie zagospodarować całą przestrzeń, nawet najmniejszą. Jak zatem poradzić sobie z aranżacją takich mieszkań?

Zadbaj o jasność i oświetlenie

Powszechnie znanym faktem jest, że jasne kolory powiększają optycznie, dlatego warto zainwestować w farby o jasnych odcieniach bieli lub szarości, tj. beż czy kość słoniowa. Dobrym rozwiązaniem będą również panele o podobnej barwie. Dodatkowym plusem będzie, jeśli wybierzesz jeden typ podłogi do całego mieszkania. Zapewni to harmonię i spójność aranżacji. Duża ilość i wielkość okien także może podkreślić wrażenie ciepła i komfortu. To właśnie naturalne oświetlenie sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli w otwartej przestrzeni. Dobry efekt tworzą również sztuczne światła. Im więcej lamp i lampek np. w kuchni, tym przestronniejsze wydaje się dane pomieszczenie.

2.jpg

Nie zagracaj

W przypadku małych mieszkań każdy fragment podłogi się liczy, dlatego zadbaj, by każdy przedmiot miał swoje miejsce. Ważne jest również rozmieszczenie mebli. Najlepszy efekt jest, gdy są one ułożone przy ścianie, dzięki czemu wolne miejsce na środku pokoju, sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Na wielu stronach internetowych i blogach o urządzaniu wnętrz można znaleźć wiele przykładów ciekawych rozwiązań. Możesz zobaczyć, jak inni poradzili sobie z ustawieniem wyposażenia oraz jak to może wyglądać u Ciebie.

Postaw również na szafki, wysuwane półki i kosze. W kuchni możesz pochować większość asortymentu, dzięki czemu nie zajmuje on wiele miejsca. W salonie przydadzą się kosze i kufry na gazety, piloty lub inne drobiazgi. W dodatku, jeśli są solidnie wykonane, mogą również stanowić dodatkowe siedzenie.

Postaw na lustra

Jeden z najpopularniejszych „trików”, dzięki którym każde pomieszczenie podwaja swoją wielkość. Ustawione w kierunku okien wzmocnią działanie promieni słonecznych, jeszcze bardziej rozjaśniając Twój pokój. Im większa powierzchnia lustra, tym lepszy daje efekt. Jeśli zawiesisz je pod sufitem, pokój sprawie wrażenie wyższego. W korytarzu natomiast wydłuża to pomieszczenie.

3.jpg

Podsumowanie

Urządzanie domu samemu to nie lada wyzwanie, ale nie martw się, jeśli jeszcze nie masz pomysłu. Usiądź na spokojnie, przejrzyj kilka blogów wnętrzarskich i zastanów się, w jakim mieszkaniu chcesz żyć. Wybierz jeden styl, zadbaj o światło i ciesz się komfortem, nawet w ciasnej przestrzeni.

[avg] ([per]) [total] vote[s]