Granity, marmury, trawertyny – niezależnie od rodzaju, kamienie naturalne urzekają swą estetyką. Nic dziwnego, że są wykorzystywane na coraz szerszą skalę przy aranżacji domowych przestrzeni. Z dobrodziejstw naturalnych materiałów czerpią m.in. dekoracje salonowe. Architekci wnętrz nie próżnują, wykorzystując kamienie w taki sposób, by przydać pomieszczeniom szykownej elegancji, wyjątkowej urody i pełnej oryginalności.

Kamień na ścianie? Czemu nie!

Kamienie naturalne to materiały podlegające dość prostej obróbce. Z tego względu mogą być wykorzystywane przy tworzeniu najbardziej pomysłowych realizacji. Doskonały przykład stanowi użycie kamienia… na ścianach. Niepowtarzalne wzory i wyjątkowa kolorystyka sprawiają, że ściana pomieszczenia może przyjąć rozmaitą stylistykę i temperaturę barwową – od beżów, przez brązy, po czernie. Niezależnie od zastosowanego połączenia, z pewnością zda ono egzamin, budując klimat dostojności i wytworności. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej równowagi. Architekci wnętrz radzą, by kamieniem pokrywać tylko jedną ścianę – tę najbardziej eksponowaną (np. za telewizorem). Dzięki temu zyskamy efekt kompozycyjnego wyważenia. Kamień stworzy tło, lecz nie przytłoczy swoją obecnością.

Kamienne blaty na zamówienie

Blaty z kamienia naturalnego są nie tylko estetyczne, ale też wytrzymałe. Wykazują odporność na skrajne temperatury i wilgoć. Nie podlegają również uszkodzeniom mechanicznym i zarysowaniom. Realizacje tego typu spotykamy przeważnie w kuchniach. Coraz więcej pomieszczeń kuchennych tworzy jednak wspólną przestrzeń wraz z salonem. W takiej sytuacji postrzeganie kamiennego blatu jako pełnoprawnej części salonowego wyposażenia jest jak najbardziej uzasadnione. Blat to przede wszystkim cenny element praktyczny. Na jego powierzchni możemy przygotować każdy posiłek, bez ryzyka uszkodzenia materiału. Ten utrzymuje nienaganną jakość przez lata i to przy stosunkowo niewielkich zabiegach pielęgnacyjnych (wystarczy, że kamień uprzednio zaimpregnujemy). Kamienny blat z pewnością będzie stanowił estetyczne tło dla uroczystych spotkań przy jadalnym stole.

Elementy wykończeniowe

Częstą praktyką jest stosowanie kamienia naturalnego jako gustownego elementu wykończeniowego. Służy on np. do wykładania obudowy kominka. W przypadku realizacji kominkowych najdogodniejszym materiałem są kamienie miękkie, szczególnie proste w obróbce. Należą do nich m.in. marmur oraz trawertyn. Współczesne trendy aranżacyjne forują też inne rozwiązania, dlatego nierzadko napotykamy się na kominki wykonane np. z granitu. W przypadku większości salonowych realizacji z kamienia naturalnego granicę stanowi jedynie nasza inwencja oraz dostępne zasoby finansowe. Nawet niewielkie kamienne akcenty mogą jednak uczynić różnicę. Zastanawiasz się, jaki kamień będzie najlepiej pasował do Twoich salonowych przestrzeni? Zapoznaj się z ofertą hurtowni kamienia HB-Polska i stwórz kompozycję dostosowaną do zindywidualizowanych potrzeb.