Ogrzewanie gazowe jest niedrogie zarówno w zakupie, jak i eksploatacji, a przy tym czyste i bezobsługowe. Szukając kotła gazowego, warto prześledzić kilka ofert i porównać najważniejsze parametry. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby wybór urządzenia grzewczego okazał się trafny, a jego praca zapewniała nam tanie i pewne ciepło przez długie lata.

Kocioł gazowy jedno- czy dwufunkcyjny?

Najważniejszą kwestią do rozstrzygnięcia jest to, jakie zadanie ma spełniać kocioł gazowy. Możemy wybierać spośród urządzeń jedno- i dwufunkcyjnych. Kocioł jednofunkcyjny służy wyłącznie do ogrzewania domowych wnętrz, dwufunkcyjny zaś będzie zaopatrywał nas oprócz tego w ciepłą wodę.

Najczęściej klienci decydują się na kotły dwufunkcyjne – mówi specjalista z firmy Inside, która oferuje wyroby Viessmann. – Gdy jedno urządzenie zaspokaja wszystkie domowe potrzeby grzewcze, oszczędzamy pieniądze oraz przestrzeń.

Nie oznacza to jednak, że kotły jednofunkcyjne idą w odstawkę. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie dysponujemy już systemem ogrzewania wody. Bardzo korzystne jest np. łączenie pieca gazowego w charakterze centralnego ogrzewania i paneli słonecznych, które ogrzeją jedynie wodę.

Uwaga na moc grzewczą!

W zależności od tego, jaki metraż chcemy ogrzać oraz jak korzystamy z wody, będziemy potrzebować kotła o określonej mocy grzewczej. Najtańsze urządzenia oferują moc poniżej 20 kW. Będzie ona wystarczająca do ogrzania niewielkiego domu, ale może okazać się niedostateczna do komfortowej kąpieli. Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy jeden z domowników chce zmywać, a drugi właśnie bierze prysznic – wówczas najczęściej odkręcenie ciepłej wody w kuchni kończy się tak, że strumień wody w kabinie prysznicowej niespodziewanie staje się lodowaty. Dlatego, jeżeli nasze potrzeby są w tym zakresie duże lub po prostu cenimy swobodę, warto wybrać kocioł gazowy, którego moc grzewcza przekracza 20 kW.

Dobry serwis i dostępność części

Kocioł kupuje się raz na wiele lat. Od tych konstrukcji oczekujemy solidności, trwałości i tego, że nas nie zawiodą – szczególnie w środku mroźnej zimy. Awarie kotłów grzewczych zawsze są problematyczne, a zepsuty piec dwufunkcyjny oznacza, że nie mamy ani ciepłych kaloryferów, ani wody.

Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, warto wybierać produkty firm cieszących się renomą oraz takich, które dają długoletnie gwarancje, a w razie problemów nie będzie trudności ze znalezieniem autoryzowanego serwisu.