Gniazdka elektryczne są częścią osprzętu elektroinstalacyjnego, montowanego w końcowej fazie wykonywania przyłącza elektrycznego. Kupując te elementy do mieszkania lub domu zwraca się uwagę na bezpieczeństwo oraz wygląd, o który dbają również producenci wypuszczając specjalne linie w różnych kolorach i wykonane z różnych materiałów. W tym artykule rozszerzymy wątek bezpieczeństwa i estetyki gniazdek elektrycznych. Zapraszamy do lektury.

Bezpieczeństwo w pomieszczeniach mokrych…

Wszyscy zgodzą się, że podstawową cechą gniazdek elektrycznych jest ich bezpieczeństwo, które wiąże się z ochroną przed wilgocią i dostępem ze strony dzieci. Kwestia wilgoci jest priorytetowa w łazienkach, kuchniach, pralniach oraz innych pomieszczeniach, w których występuje wilgoć. W tego typu miejscach najlepiej instalować gniazda bryzgoszczelne, które charakteryzują się specjalną obudową i klapką chroniącą tory przed zachlapaniem czy nawet zalaniem przez skoncentrowany strumień wody. Istnieją również gniazda hermetyczne natynkowe zaprojektowane z wykorzystaniem górnej przesłony zabezpieczającej korpus gniazdka przed przedostawaniem się wody i drobin. Należy jednak mieć świadomość, że takie gniazdka nie zawsze są w 100% skuteczne i warto zachować większą ostrożność dotyczącą ich użytkowania w pomieszczeniach mokrych.

…i w salonie

Kuchnia i łazienka są pomieszczeniami, w których umieszcza się gniazda na wyższych wysokościach – tak, aby najmłodsi nie mieli do nich łatwego dostępu. Inaczej sprawa wygląda w salonie lub sypialni. Tam jednak wystarczą klasyczne gniazdka z uziemieniem w postaci metalowego bolca, który wystaje z plastikowej obudowy między torami prądowymi. Można je kupić również w wersji z przesłonami, dzięki czemu włożenie palca przez dziecko do gniazda jest znacznie utrudnione. W tym przypadku należy także zwrócić uwagę na jakość wykonania takich gniazdek, ponieważ mogą one mieć zabezpieczenia, które chronią dzieci, ale utrudniają samo ich użytkowanie, z czasem przyczyniające się do niszczenia osłon.

Gniazdka natynkowe czy podtynkowe?

Drugą istotną kwestią, na którą zwraca się uwagę przy wyborze gniazdek elektrycznych, jest ich wygląd. Tam, gdzie nie ma on większego znaczenia (w garażach lub piwnicach) można zamontować gniazdka natynkowe, jednakże większość z nich to modele podtynkowe, które wymagają kucia ścian i doprowadzania prądu przez przewody schowane w tynku.

Niestety, taki proces instalacji jest nieco uciążliwy w starszym budownictwie, dlatego warto zaplanować rozmieszczenie większych urządzeń, które wymagają gniazdek, na lata – do czasu kolejnego większego remontu – proponuje właściciel hurtowni elektrycznej ALGA-KRÓL, która zajmuje się handlem najwyższej jakości materiałami elektrycznymi oraz osprzętem elektroinstalacyjnym.