Niezależnie od tego, czy instalujemy kocioł w nowo postawionym budynku, czy też dokonujemy wymiany starego urządzenia na nowe, jego właściwy dobór jest kwestią bardzo ważną. Zależy od tego bowiem nie tylko komfort cieplny domowników, ale także ich bezpieczeństwo – oraz oczywiście wysokość wydatków ponoszonych z tytułu ogrzewania. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając kocioł c.o. do domu jednorodzinnego?

Na wstępie warto zastanowić się nad rodzajem paliwa, którego chcemy używać. – Dla wielu osób istotne jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, wybiorą więc np. kocioł na biomasę – mówi specjalista z internetowego sklepu z piecami na pellet 499.com.pl. – Inni z kolei na pierwszym miejscu postawią kwestie finansowe i zdecydują się raczej na tańsze paliwo – dodaje.

Ważna jest także dostępność wybranego typu paliwa na danym terenie, a także warunki jego transportu oraz składowania, jakie muszą zostać spełnione.

Sposób uzupełniania paliwa

Jeśli chcemy korzystać z różnych rodzajów paliwa, powinniśmy zaopatrzyć się w kocioł ładowany ręcznie. Jego minusem jest jednak konieczność uzupełniania paliwa co najmniej raz na dobę. Jeśli natomiast bardziej cenimy sobie wygodę, idealnym rozwiązaniem dla nas będzie kocioł wyposażony w automatyczny podajnik. Wówczas o jego obsłudze musimy pamiętać tylko raz na kilka dni, takie urządzenia też zwykle pozwalają zmniejszyć ogólne zużycie paliwa, często zapewniając jednocześnie czystsze spalanie.

Moc kotła

Bodaj najistotniejszym parametrem podczas doboru kotła centralnego ogrzewania jest jednak jego moc. Jeśli jest niższa niż zapotrzebowanie budynku na ciepło, pomieszczenia zostaną niedogrzane. Przewymiarowanie kotła z kolei może być przyczyną jego przegrzewania i awaryjnego wyłączania się, a ponadto zwiększonego zanieczyszczania, czyli tzw. smolenia. Źle dobrany kocioł oznacza również obniżenie sprawności i skrócenie żywotności samego urządzenia, co zaś za tym idzie – większe wydatki dla inwestora.

Projekty nowo stawianych domów zawierają informacje dotyczące zapotrzebowania na ciepło, a często także sugestie w zakresie doboru kotła. W przypadku starszych, modernizowanych budynków, które nie posiadają tego typu dokumentacji, można to zapotrzebowanie oszacować, biorąc pod uwagę czynniki takie jak powierzchnia tudzież kubatura wszystkich ogrzewanych pomieszczeń, rodzaj instalacji i docelowego paliwa oraz stopień izolacji termicznej czy parametry komina (być może on również będzie wymagał unowocześnienia), jeśli zaś nie dysponujemy pojemnościowymi podgrzewaczami z systemem magazynowania ciepłej wody użytkowej – również maksymalne na nią zapotrzebowanie.

Inne zagadnienia

Kupując piec c.o. w sklepie internetowym, pamiętajmy też oczywiście o sprawdzeniu, czy wybrane przez nas urządzenie posiada na tabliczce znamionowej znak CE gwarantujący bezpieczeństwo oraz czy dołączono do niego instrukcję zarówno dla instalatora, jak i dla użytkownika. Warto także zapoznać się z warunkami serwisu i gwarancji, aby uniknąć w przyszłości niemiłych niespodzianek.