Klimatyzatory mogą być przenośne lub mocowane na stałe. Dzielimy je przede wszystkim na monoblokowe i klimatyzatory typu split. Na rynku dostępne są także systemy do obsługi wielu pomieszczeń, które składają się z kilku jednostek złączonych w jeden układ – to klimatyzacja typu multisplit. Choć klimatyzatory służą nam przede wszystkim do chłodzenia powietrza, niektóre z nich mogą je również ogrzewać. Jaki klimatyzator do domu wybrać?

Dobór mocy

Najważniejszym parametrem, na jaki zwracamy uwagę przy wyborze klimatyzatora, to moc, czyli wydajność chłodnicza. By precyzyjnie dobrać moc klimatyzatora do danego pomieszczenia, możemy posłużyć się skomplikowanymi obliczeniami, które uwzględniają zyski ciepła od nasłonecznienia, ciepło wydzielane przez urządzenia, które działają w danym pomieszczeniu i to, które przenika przez ściany i stropy. Na potrzeby domów jednorodzinnych i mieszkań takie obliczenia przeprowadza się jednak rzadko. Musimy po prostu założyć, że na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia powinna przypadać moc chłodnicza o wartości 0,1 kW.

Klimatyzator przenośny, czy stacjonarny?

Klimatyzatory przenośne wydają się nam być praktyczniejsze, ponieważ możemy ustawiać je w dowolnym miejscu, w którym akurat chcemy schłodzić powietrze. Mają one jednak swoje wady – przede wszystkim stosunkowo niewielka wydajność. Schłodzenie dużego pomieszczenia zajmie bardzo wiele czasu. Problemem jest także odprowadzanie wydmuchiwanego powietrza, ponieważ w większości przypadków rurę możemy umieścić jedynie w uchylonym oknie. Przez uchylone okno do pomieszczenia dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz. Proste klimatyzatory przenośne są też nieco hałaśliwe, dlatego warto sprawdzić przed zakupem, jaki wydają dźwięk. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, lepiej wybrać stacjonarny klimatyzator typu split, który składa się z dwóch jednostek. Jednostka, która generuje hałas, pracuje poza domem.

Klimatyzator monoblokowy, czy split?

Najczęściej spotykamy monoblokowe klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne klimatyzatory typu split. Monoblokowe klimatyzatory przenośne również składają się z dwóch jednostek, które połączone są cienkimi, elastycznymi przewodami. Hałaśliwą część ustawiamy na parapecie albo na balkonie – dowiadujemy się w firmie A-Tec Systemy Instalacyjne z Gdańska. Niektóre klimatyzatory monoblokowe mogą być mocowane w sposób trwały – skraplacz umieszczany jest poza budynkiem, a parownik w pomieszczeniu. Najpopularniejsze są klimatyzatory typu split, które uważane są za najskuteczniejsze w działaniu. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna montowana jest na stałe i połączona rurami, które możemy ukryć na przykład w suchej zabudowie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]