Media kreują różne kierunki mody. Wystarczy reklama, wypowiedź, przekaz podprogowy i wielu ludzi zaczyna wierzyć w przekazywaną treść. Są jednak dobre strony kreowania popularnych zachowań. Jedną z nich jest oszczędność. Ludzie bardzo często w bezsensowny sposób marnują prąd i energię. Zapalone światło, ładowarka w kontakcie lub nieenergooszczędne żarówki. Oszczędzanie światła i energii ma zbawienny wpływ na przyrodę i oszczędności. Bezsensowne marnowanie prądu to coroczna utrata pieniędzy. W takiej sytuacji warto zastanowić się co zrobić, by nie tracić funduszy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest stosowanie żarówek ledowych.

Lampy LED

Źródło światła lamp LED bazuje na diodach elektroluminescencyjnych umieszczonych w obudowie. Urządzenie składa się z niebieskiej diody elektrolimensencyjnej oraz luminoforu. Niebieska dioda emituje oświetlenie o długości fali 450 nm. Pobudza ono luminofor znajdujący się w obudowie oświetlenia. Element ten promieniuje żółtozielonym światłem. Obie fale świetle w połączeniu dają biały blask. Ponadto lampy LED wyposażone są w cokół, który umożliwia wykorzystanie ich w oprawach dla żarówek o natężeniu 230 V. Posiadają także znormalizowane przyłącza bagnetowe i igiełkowe. Napięcie umożliwiające zasilanie diody wytwarzane jest za pomocą przetwornicy impulsowej. Klasyczne i nowoczesne diody, które wyróżniają się szerokim kątem oświetlenia, można zamontować w lampach LED, i tym samym przerobić je na lampy typu LED SMD oraz LED COB.

Lampy energooszczędne

Główną zaletą lamp LED jest dłuższa żywotność, która zdecydowanie przewyższa możliwości lamp żarowych. Lampy te mogą pracować przez 50 tys. godzin, co oznacza, że ich żywotność sięga do 30-tu lat. Długotrwały okres gwarantuje szerszy zakres napięć roboczych, który zwiększa sprawność, zmniejsza nagrzewanie, uniezależnia temperaturę barwną od napięcia oraz umożliwia uzyskanie określonego koloru oświetlenia, bez potrzeby zastosowania filtrów. W przeciwieństwie do klasycznych żarówek lampy LED są odporne na częste włączanie i wyłącznie. Pełną jasność uzyskują w niecałą sekundę. Lampy LED są także niezwykle żywotne i praktycznie w zastosowaniu.

Lampy LED z roku na rok zyskują coraz większą popularność, pomimo stosunkowo wysokiej ceny. Wszystko za sprawą długoterminowego zastosowania i związanych z nią oszczędności. Lampy LED są inwestycją dość drogą, jednak opłacalną. Zainwestowane pieniądze mogą się zwrócić już przy pierwszych rachunkach. Lampy LED są także ekologiczne, gdyż ich żywotność zmniejsza ilość zanieczyszczeń. Można zatem śmiało powiedzieć, że lampy LED są gwarancją na niższe rachunki i przyjazne środowisko. Bogatą ofertę wysokiej klasy żarówek ledowych mogą Państwo znaleźć np. w Hurtowni Elektro-Sal w Gliwicach.