Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych elementów architektonicznych i aranżacyjnych, które mają znaczący wpływ na jakość życia domowników. Jednym z nich są żaluzje fasadowe, będące odpowiednikiem klasycznych żaluzji z prostymi lamelkami. Nowoczesny model montowany jest tylko na zewnątrz budynku i pasuje raczej do współczesnych koncepcji architektonicznych. Ma wiele zalet i jest chętnie wybierany przez mieszkańców domów jednorodzinnych i właścicieli biur.

Czym są żaluzje fasadowe?

Żaluzjami fasadowymi określamy typ osłony okna, montowany w całości po zewnętrznej stronie budynków. Cechują się one doskonałą ochroną przed promieniami słonecznymi (odbijają je). Nie dopuszczają do tego, by w pomieszczenia nagrzewały się, a temperatura w nich wzrastała. 

Istnieje możliwość zdalnego sterowania nowoczesnymi żaluzjami fasadowymi. Umożliwiają one regulowanie natężenia światła, które wpada do wnętrza pokoju. Są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Wytrzymają różne załamania pogodowe.

Żaluzje fasadowe pasują głównie do nowoczesnych budynków i dużych przeszklonych powierzchni.

Jak skonstruowane są żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe zbudowane są z ruchomych lameli. Swoją trwałość zawdzięczają wykonaniu z odpornych na czynniki atmosferyczne materiałów, głównie aluminium, stali cynkowanej, a nawet tworzyw sztucznych. Żaluzje są dostępne w wielu kolorach. Montuje się je na ścianie lub bezpośrednio we wnęce okiennej.

Lamele mogą mieć różną szerokość oraz kształty. Spotykamy je w postaci łuku (w przekroju typu C) lub profilowane (typu Z). Użytkuje się je wraz z prowadnicami w wersji linkowej lub listwowej. 

Decydując się na żaluzje fasadowe, powinno się wybierać je u sprawdzonych producentów. Przykładem dobrego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w ich dystrybucji, jest firma Okna Mikołajczyk. Można tu również zakupić inne elementy związane z budynkami mieszkalnymi, np. okna, drzwi wewnętrzne, rolety, bramy. 

Zalety żaluzji fasadowych

Jedną ze znaczących zalet żaluzji fasadowych jest lekkość konstrukcji. Szacunkowo ustala się, że waga 1 metra kwadratowego aluminiowego modelu wynosi około 2-3,5 kg. Dużym plusem jest również długa żywotność tych elementów architektonicznych, co zawdzięczają wykonaniu z trwałych, wysokiej jakości materiałów. 

Żaluzje fasadowe zapewniają dobrą izolację termiczną. Latem ograniczają one dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia, dzięki czemu zachowują w nim stałą temperaturę, natomiast zimą odpowiadają za oszczędność kosztów ogrzewania. Dobrze łączą się z energooszczędnymi oknami.