Wystrój nowoczesnych wnętrz nie należy do łatwych. Ilość wyborów, które należy podjąć, może być przytłaczająca. Jednym z takich wyborów jest sposób zasłonięcia okien. Jeśli nie możesz zdecydować, czy lepiej sprawdzą się u Ciebie rolety rzymskie, czy może jednak zwykłe, proste żaluzje – przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie zalety posiada każde rozwiązanie.

Kiedy warto zdecydować się na rolety?

Rolety to obecnie często stosowany sposób zasłaniania okien. Popularność zawdzięczają ilości lat na rynku. Skutecznie chronią przed światłem i są proste w utrzymaniu. Podczas produkcji rolety zabezpieczane są specjalnymi powłokami – takimi jak np. warstwa perłowa. Dzięki temu skutecznie odbijają światło słoneczne i pozwalają na mocne zaciemnienie wnętrza. Zwykłe, proste rolety sprawdzą się wszędzie. Jednolity design będzie dobrze współgrał z bogatym wystrojem pokoju, ale równie dobrze dopełni surowe, minimalistyczne wnętrza.

O wiele bardziej ozdobne są rolety rzymskie. Na stronie Plisy-Rolety.pl dostępne są one w wielu kolorach i wzorach. Składane są w harmonijkę z materiałowych fałd. Ich przykuwający uwagę design pozwala całkowicie zrezygnować z dodatkowych ozdób okna – zasłon lub firan (gama materiałów o różnych stopniach grubości i fakturach zaspokoi nawet bardzo wytrawnych klientów). To przekłada się na wysoką praktyczność rolet rzymskich. Dodatkowo cieszy fakt, że zazwyczaj mogą być odświeżane parowymi żelazkami. Rolety rzymskie najefektowniej wyglądają montowane na mur nad drzwiami lub oknami.

Wśród dostępnych na rynku rolet na wymiar znajdziemy również rolety dzień-noc. Wykonane są z dwóch rodzajów pasów – zaciemniających i transparentnych – ułożonych naprzemiennie. Ta pomysłowa estetyka pozwala na regulację natężenia światła. Ich czyszczenie jest proste. Podobnie jak w przypadku zwykłych rolet, wystarczy przetrzeć je lekko wilgotną szmatką.

Żaluzje a natężenie wpadającego światła

Innym popularnym sposobem zasłaniania okien są żaluzje. Wyróżnia je możliwość regulacji natężenia wpadającego światła. Mechanizm żaluzji pozwala na sterowanie listewkami w obrębie 180 stopni. Dzięki temu możliwe jest regulowanie kąta padania światła.

Znane z dawnych czasów żaluzje aluminiowe nie są już tak popularne – wypierają je eleganckie modele bambusowe i drewniane.  Pewną trudność można upatrywać w czyszczeniu listków żaluzji drewnianych, jednak są na to sposoby. Ostatecznie wszystko sprowadza się do wyboru pomiędzy spektakularnym efektem w mieszkaniu i koniecznością dbania o czystość a klasycznymi roletami.

Żaluzje dobrze sprawdzą się w przypadku dużych okien, ze względu na niewymagający wysiłku, szybki sposób zasłonięcia okna. Dobrze skomponowane z wystrojem wnętrza mogą uwydatnić jego elegancję, a w przypadku żaluzji drewnianych – dodać orientalnego charakteru.